«دهلیز»؛ عفو، خانواده، سینما

دیدن یک فیلم خوب در این روزها به این راحتی‌ها نیست اما به هر حال «دهلیز» این فرصت را فراهم می آورد که با خانواده به سینما بروی و با خیال راحت و بدون این نگرانی که آیا موقعیت‌های آنچنانی و شرب خمر و الفاظ ناجور تو را در برابر خانواده سرخ و سفید خواهد کرد یا نه به تماشای یک «فیلم» بنشینی. شعیبی با اینکه برای اولین بار است که رسما روی صندلی کارگردانی می نشیند اما آنقدرها هم با این صندلی بیگانه نیست.

نگاهی به دهلیز و شخصیت‌هایش

ناهماهنگی و ناهمگونی در میزان شخصیت‌پردازی و ایجاد فضای درام میان شخصیت‌ها مانند نقش بی‌روح و خشکی که مادربزرگ خانواده دارد و در کلیت ساختار فیلم‌نامه اصلا نتوانسته است جایگاه خود را بیابد، تازه به نظر رسیدن تمامی حواشی، اتفاقات و واکنش‌های دو خانواده به حادثه‌ای که پنج سال از وقوع آن گذشته است…

پدرانی که نقشی در تربیت ندارند

متاسفانه در حال حاضر در جامعه با وجود آنکه پدرها زندان نرفته اند اما نقش چندانی در تربیت فرزندان خود ایفا نمیکنند و برای خود وظیفه ای در قبال این مسئولیت قائل نیستند. پدران خانواده تنها وظیفۀ خود را تامین مالی خانواده میدانند و همۀ مسئولیت دشوار تربیت را بر دوش مادر خانواده می‌اندازند.

حدادعادل: دهلیز فیلم پاکی است

دهلیز از نظر اخلاقی یک فیلم «پاک» است، با آنکه داستان فیلم می‌تواند زمینه‌ساز کشیده شدن فیلم به روابط غیراخلاقی و فساد و گناه شود، اما چنین اتفاقی در فیلم نمی‌افتد.

روایت کفش‌های آهنی یک زن

برای واکاوی و تحلیل ساختاری یک روایت بایست کنشگران آن را بسته به نقشی که در پیرنگ روایت ایفا می کنند، دسته بندی کرد. در مجموع می توان چهار نوع کنشگر را در روایت از یکدیگر بازشناخت؛ قهرمان، ضدقهرمان، قربانی و یاری کننده.

اکران زودتر از موعد فیلم‌های عید فطر

«حبیب کاوش» سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره جلسه امروز شورا گفت: جلسه شورای صنفی نمایش امروز برگزار شد. در این جلسه مقرر شد که فیلم‌های اکران عید فطر که پیش از این مشخص شده است یک هفته زودتر در سینماها به نمایش گذاشته شود.

نام فیلم‌های اکران عید فطر اعلام شد

قرارداد اکران فیلم‌های “دهلیز” در آزادی، “هیس! دخترها فریاد نمی زنند” در آفریقا، “جا به جا” در عصرجدید، “فرزند چهارم” در قدس و “هیچ‌کجا، هیچ‌کس” در گروه سینمایی استقلال به ثبت رسید.

«دهلیز» بهترین فیلم اول جشنواره فجر سی و یکم شد

در اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، فیلم «دهلیز»‌ به تهیه کنندگی سید محمود رضوی، سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش نگاه نو (فیلم‌های اول) را از آن خود کرد.

نامزدهای سیمرغ سینمای ایران اعلام شد

اسامی نامزدهای بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) سی و یکیمن جشنواره بین المللی فیلم فجر به شرح زیر اعلام شد

راست و چپ دهلیز چیست؟

اما آن نکته ای که این فیلم تلاش می کند تا آن را بیان کند، ترسیم جامعه ای است که فرهنگ بخشش در آن نهادینه نشده است. سازنده ی این اثر، فضای چنین جامعه ای را به یک دهلیز تشبیه می کند. همانطور که دهلیز یک خانه بخش تاریکی از ورودی خانه است که باید از آن گذر کرد تا به روشنایی رسید، جامعه ی بدون فرهنگِ گذشت نیز بخش تاریکی است که باید از آن گذر کرد تا به روشنایی رسید.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.