چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

معلم: شاهد مخالفت متحجرانه با سینما هستیم

بررسی بحران در سینمای امروز ایران مانند جلسه بررسی «من مادر هستم» باز هم با حاشیه‌هایی همراه بود؛ جایی که علی معلم سینما را برای برخی فرزند ناخوانده نامید، صادق کوشکی برای بیان بحران در سینمای ایران به سخنان دبیر سابق جشنواره فجر استناد کرد و البته با واکنش شدید علی علایی روبه‌رو شد. همچنین همایون اسعدیان وضعیت امروز سینماگران را «بی‌پناهی مطلق» دانست.

«من مادر هستم»؛ نهی از منکر پوزیتیویستی و قاضی ناراضی

اما تعریف عمل اخلاقی چیست؟ آیا هر عملی که از ترس نتیجه بد آن انجام نشود عمل اخلاقی نامیده می‌شود؟ آیا اگر رخدادن نتیجه نامطلوب منتفی گردد این عمل اخلاقی محسوب می‌شود؟ این شیوه برخورد با مسائل اخلاقی ناشی از تعریفی کارکردگرا و پوزیتیویستی از اخلاق است.

پرونده «من مادر هستم» روی میز دادستان

جعفری دولت آبادی تصریح کرد: در هفته‌های اخیر نیز برخی از فیلم‌ها مطرح شد، من از دغدغه مردم حزب‌اللهی تشکر می‌کنم و خوشحالم که جوانان غیوری هستند که به ما تذکر می‌دهند. ما نه تنها ناراحت نشدیم بلکه به این دغدغه احترام می‌گذاریم.

بازی با عرف و اخلاق در «من مادر هستم» فریدون جیرانی

کاراکترهای فیلم ارتباطات به‌شدت آزادانه‌ای با یکدیگر دارند و استفاده از مشروبات الکی و شرب خمر دائم آن‌ها تاییدیست بر روی این نکته که فیلم دست روی تابوهای اخلاقی و عرفی جامعه گذاشته و در داستان، آن‌ها را کاملا عادی نشان می‌دهد.

مهدورالدم بودن یا نبودن! مساله این است

به نظر می‌رسد، جناب آقایان فریدون جیرانی (کارگردان) و رحمان سیفی آزاد (فیلم‌نامه نویس) یا دقت کافی نداشته یا از مشورت حقوقی مناسبی برخوردار نبوده‌اند، تا با توجه به واقعیت‌های حقوقی به موضوع فیلم بپردازد. در شرع اسلام و قانون، وقتی شخصی با قصد و اراده آزاد، شخص دیگری را به قتل برساند، مستحق قصاص است. اما استیفای قصاص شرایطی دارد که یکی از این شرایط مهدورالدم نبودن مقتول است.

آقای جیرانی! دیگر برای ما قصه‌ی حقوقی تعریف نکنید

در خوشبینانه‌ترین حالت باید گفت کارگردان محترم با تحلیل عجولانه و ناقص این واقعه (قتل سعید)، تنها سعی خود را در گرفتن نتیجه از پیش تعیین شده (قصاص آوا) به کار برده، تا حس ترحم تماشاگر سینما را در جهت همزاد پنداری با مادر «آوا» (یعنی هانیه) برانگیخته کند؛ غافل از آن که با این اقدام تیشه به ریشه قواعد حقوقی و اعتماد حقوقی جامعه به قوانین جزایی که لازمه امنیت روانی جامعه است می‌زند.

واکنش وزیر ارشاد در مورد اعتراض به «من مادر هستم»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بهتر است اگر مخالفتی با موضوعی داریم به جای شعار دادن در خیابان، سعی کنیم اختلاف نظر‌ها را در جلسات بحث و گفت‌وگو حل کنیم.

ایرادات حقوقی «من مادر هستم»

یک حقوقدان با اشاره به ایرادات حقوقی فیلم «من مادر هستم» گفت: موضوعی که در این فیلم مورد مناقشه قرار گرفته است بحث افرادی است که می‌توانند درخواست قصاص را مطرح کنند.

شمقدری و «من مادر هستم» دادگاهی شدند

شکایت در دادسرای رسانه از سوی انصار حزب‌الله مطرح شده است و سازندگان اثر به همراه رئیس سازمان سینمایی از سوی شعبه ۹ بازپرسی به دادسرا احضار شدند.

برادر معزی سلام. چطوری؟ خوبی؟

حضور شب گذشته وحید جلیلی در برنامه هفت و انتقادات او از فیلم «من مادر هستم» مورد انتقاد در سایت خبرآنلاین قرار گرفت. نامه زیر پس انتشار یادداشت «آقای جلیلی شما خوبی!»، توسط آقای جلیلی خطاب به مدیر مسئول این سایت نوشته شده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.