مزاحمت تلفنی، جرمی غیرقابل گذشت

جرم مزاحمت تلفنی چگونه محقق می‌شود و آیا این جرم قابل گذشت است، همچنین اعلام رضایت مادری که قیم فرزند خردسال خود است پس از شکایت امکان‌پذیر است یا خیر؟

حکم پرونده «آقازاده جنجالی» صادر شد

جزئیات حکم صادر شده در پرونده بین‌المللی «آقازاده جنجالی» م. هـ شامل 7، 5 و 3 سال حبس، جزای نقدی و انفصال مشخص شد.

رقصیدن دختر و پسر در منطقه آزاد+عکس

رقصیدن دختر و پسر بالغ با هم، به‌ کارگیری الفاظ رکیک و حرکات زننده همه در شوهای شبانه یکی از مناطق آزاد کشور رخ می‌دهد که در سایه نظارت اندک مسئولان برای اعتقادات مردم مشکل ایجاد می‌کند.

مجازات سنگین برای حاملان سلاح سرد

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از اتمام بررسی لایحه ممنوعیت استفاده از سلاح سرد طی هفته آینده خبر داد.

گاف حقوقی تابناک در بیان صلاحیت‌های رهبری

گاف حقوقی پایگاه خبری تابناک در نقد طرح امر به معروف و نهی از منکر موجب واکنش حقوقدانان در شبکه های اجتماعی شده است. روز گذشته این پایگاه خبری در مطلبی با عنوان «تعرض مجلسیان به اختیارات مصرح رهبری در قانون اساسی!» مدعی شد ماده ۷ طرح حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر مغایر با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و اختیارات رهبری است.

بررسی حقوقی توهین به امام خمینی (ره)

متاسفانه چند وقتی است در فضاهای مجازی و پیامک ها شاهد هتاکی و تمسخر ارزش ها و باورهای بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران هستیم. قوانین ایران اهانت به اشخاص و نسبت دادن اقوال نادرست (نشر اکاذیب) را جرم انگاری کرده

توهین یا کسر شأن؟ مسئله این است…

پیشنهاد صریح به قانون گذار آن است که برای جلوگیری از بسته شدن فضای نقد و ترسیدن نویسندگان و نقادان بین توهین از نوع اول (الفاظ رکیک و فحاشی) که مجازات حبس و شلاق در پی دارد با توهین از نوع کسر و تخفیف شأن افراد تفاوت گذاشته و این موارد یا مانند قبل سال ۷۷ جرم زدایی کرده و یا حداکثر به نسبت شدت جرم صرفا به جزای نقدی محکوم نماید. به این ترتیب هم اصل تناسب میان جرم و کیفر رعایت میشود و هم قلم ها از نقد باز می ایستد که وظیفه قانونگذار ایجاد فضای امن برای نهی از منکر است…

آیا بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی سران فتنه قابل اعدامند؟

استناد به ماده 286 قانون مجازات اسلامي در خصوص افساد في الارض و مجازات اعدام سران فتنه كاملا موجه است و نمي‌توان به استناد موخر بودن قانون مصوب نسبت به مقدم بودن رفتار مجرمانه از مجازات سر باز زد.

۷۴ ضربه شلاق و ۲تا ۶ماه حبس برای یک توهین

یک حقوقدان در خصوص موارد قانونی برخورد با مزاحمین بانوان گفت: در رابطه با مردان نگاه کردن به نوامیس مردم، توهین، تعرض و ایجاد مزاحمت برای بانوان امور قبیحی و حرامی است که ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی به آن پرداخته است.

قانون مجازات جدید از دیروز لازم‌الاجرا شد

قانون مجازات اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی از 22 خرداد ماه امسال لازم الاجراست و در قزوین نیز عملیاتی می شود.