۱۲ ربیع الاول؛آغاز قیام مختار برای خونخواهی اباعبدالله(ع)

امروز ۱۲ ربیع الاول مصادف با آغاز قیام مختار ثقفی برای خونخواهی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) پس از پنج سال از واقعه کربلا در کوفه است.

«نقش ایرانیان در قیام مختار»بررسی می‌شود

«نقش ایرانیان در قیام مختار» را با حضور علی دانشور نویسنده این کتاب بررسی می‌شود.

نمایشگاه نقاشی قهوه‌خانه‌ای از وقایع عاشورا

پرده‌هایی از بزرگان هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای پیرامون واقعه عاشورا و قیام مختار در گالری عقیلی به نمایش درخواهد آمد.

مختار چه کسی را قاتل امام حسین(ع) می‌دانست

عصر روز عاشورا، پس از آنکه امام حسین(ع) مورد ضربات نیزه و شمشیرها واقع شد و دیگر توان ایستادن نداشت، «سنان بن انس» با نیزه‌اش سینه مظلوم کربلا را نشانه رفت و حضرت را نقش بر زمین کرد.

انگیزه‎‎‎های قیام مختارثقفی چه بود؟

یکی دیگر از ابهام‌‎ها و اشتباه‎‎‎های قیام مختار این است که در حجاز با عبدالله بن زبیر ائتلاف می‎‎کند که دشمن اهل‎بیت است و در جمل فتنه اصلی را او و خاله‌اش؛ فراهم می‎‎کنند. البته شرط می‎‎گذارد که به این ترتیب او هم در امور سیاسی همراه باشد و عبدالله هم می‎‎پذیرد، اما همین هم نکته‎ای است.

مختار؛ از واقعیت تا قهرمان یک مجموعه تلویزیونی

ماندگاری شخصیت مختار تنها به خاطر تشفی خاطر دل شیعیان بود که به دست او قاتلان امام حسین (ع) و یارانش هلاک شدند وگرنه نمی‌توان اقدام مختار را اقدامی در چارچوب منویات اهل بیت(ع) و مبنی بر آموزه های آنها ارزیابی کرد.

هدف مختار تغییر حکومت سیاسی عراق بوده است

علت ماندگاری این شخصیت صرفا گرفتن انتقام خون امام حسین(ع) و شهدای کربلا است و اگر این چنین نبود او نیز مانند بسیاری از شخصیتهای سیاسی و نظامی که بعد از قیام حسینی ظهور و افول کردند، میشد و در خاطر کسی نمیماند.