نگاهی به حماسه‌ای از جنس ۱۹ دی

صبح روز نوزدهم دی ماه ۱۳۵۶ (برابر با بیست و نهم محرم ۱۳۹۸)، با تعطیل شدن بازار قم در حمایت از حوزه و محکوم کردن اقدام نظام و نیز ادامه تعطیلی دروس حوزه، جمعیت زیادی در مسجد اعظم گرد آمدند. رفتن به منازل آیات پی گرفته شد و به ترتیب آقایان آیت الله میرزا هاشم آملی، علامه طباطبائی، آیت الله وحید خراسانی و آیت الله مکارم شیرازی برای مردم سخنرانی و از حضرت امام خمینی (ره) حمایت نمودند.

شعری که آیت‌الله نوری‌همدانی در روز19دی خواند

بعد از جریان این سخنرانی در روز ۱۹ دی، در انتظار این بودم که ساواک دنبالم بیاید و دستگیرم کند؛ به این جهت در تهران کاری داشتم رفتم که آن را انجام دهم. وقتی به تهران رفته بودم. شبانه به منزل ما ریخته و همه جا را گشته بودند. وقتی از تهران برگشتم و جریان را به من گفتند. خودم را بیشتر آماده کردم و بعد از خداحافظی و آماده شدن، به ساواک تلفن زدم و گفتم: اگر با من کاری دارید از تهران برگشته‏ام. حدود نیم ساعت بعد آمدند و مرا به شهربانی قم بردند، و از آنجا مرا به خلخال تبعید کردند.

گزارش لحظه به لحظه از قیام ۱۹دی مردم قم

۱۹‌دی، روزی است که روزنه‌ها را به عاشورا گشود وکل یوم عاشورا وکل وارض کربل رادرقم رقم زد، روزی که برگ زرین و سرنوشت سازدیگری را در تاریخ انقلاب اسلامی گشود، برگی که حادثه ساز شد و توانست طومار ۲۵۰۰ ساله رژیم ‏شاهنشاهی را از تاریخ ایران برچیند. ‏

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.