تفسیرهای ایرانی و آمریکایی از تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای+ جدول

در تفسیر خوش‌بینانه مفهوم «تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای» اینگونه معنا می‌شود: هر تحریمی که در دلایل اعمال آن موضوع هسته‌ای بیان شده باشد «تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای» است. با توجه به سخنان آقای دکتر ظریف و آقای دکتر عراقچی می‌توان گفت که تیم مذاکره کننده ایرانی این تفسیر را از «تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای» درذهن دارند.

تغییر موضع امیدوارکننده‌ روحانی درباره زمان لغو تحریم‌ها

اگرچه تفاوت مهم و تأثیرگذار در خصوص موضوع زمان لغو تحریم‌ها از سوی دولت و رهبر معظم انقلاب نگرانی‌های زیادی را بوجود آورده بود اما جدیدترین اظهارت رئیس‌جمهور محترم، نشان از تغییر موضع امیدوارکننده و معنادار دولت و تیم مذاکره کننده دارد و بارقه‌ی امیدی را در دل دلسوزان نظام و انقلاب ایجاد کرده است که این نکته در توافق نهایی اصلاح و گنجانده شود.

غرب در حال تسلیم شدن در برابر ایران است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر گفت توافق بدی در حال شکل گیری با ایران است که نشانه تسلیم شدن غرب است.

۵ اصل راهنمای مذاکرات در فرمایشات رهبری

مهدی محمدی-بازگشت‌پذیری فنی تعهدات ایران یگانه ضمانتی است که پای‌بندی آمریکا به تعهداتی را که می‌پذیرد تضمین می‌کند.

سناریوی تعلیق به جای لغو تحریم‌ها را نمی‌پذیریم

آمریکا می داند که برای نظام سلطه، ایران اسلامی پیشرفته بسیار خطرناک تر از ایران دارای بمب هسته ای است چرا که می تواند الهام بخش تمام ملت های ستم دیده و آزاده جهان باشد و با پیشرفت و توسعه علمی و اقتصادی خود کارآمدی تفکر اسلام ناب را بیش از پیش به نمایش بگذارد و نظم فعلی جهان را که بر مراد کشورهای زورگوی دنیاست برهم زند، از این رو با بهانه قرار دادن مسائل هسته ای سعی بر این دارد که با اعمال تحریم های ظالمانه سدی در مقابل پیشرفت پر شتاب کشورمان ایجاد نماید.

نگاهی به میزان کاهش تحریم‌ها در توافق‌نامه ژنو

…در توافق‌نامه مقرر شده است که تحریم‌های مربوط به خدمات مورد نیاز برای جابه‌جایی نفت ایران همچون بیمه را تعلیق کنند. این مساله با توجه به حفظ سقف برای فروش نفت ایران، اثری بر افزایش صادرات نفت ایران نخواهد داشت و تنها حمل و نقل نفت ایران را تسهیل خواهد کرد…

توافق ژنو چه میزان از تحریم‌ها را کاهش می‌دهد؟

یکی از عواملی که تا کنون تعامل شرکتها با بخش نفت و گاز ایران را محدود می‌کرد ترس از تحریمها و قرار گرفتن در دایره شمول آنها است. این شرکتها حتی در حوزه‌هایی که قانونا مجاز بود و مشمول هیچ تحریمی نمی‌شد، با احتیاط عمل می‌کردند. به همین دلیل باید در ادامه مذاکرات راهی برای اطمینان‌بخشی به شرکتها، برای تعامل با ایران ایجاد شود.

تحریم صادرات محصولات پتروشیمی لغو شد

بر اساس سند توافق مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پس از چهار روز مذاکرات فشرده در ژنو سوئیس، لغو تحریم فروش محصولات پتروشیمی از جمله دستاوردهای این توافقنامه برای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.

بیمه ایران از تحریم اروپا خارج شد

مدیرعامل بیمه ایران با اشاره به برگزاری دادگاه‌هایی در اروپا عنوان کرد: با توجه به دفاعیاتی که داشتیم تحریم‌های بیمه ایران از سوی اتحادیه اروپا برداشته شد.

تحریم نفتی ایران در دریای شمال لغو شد

در بیانیه انتشار یافته از سوی دولت انگلیس آمده است: دولت گام‌های ضروری و موثری را برای ایجاد امکان آغاز تولیدات و بهره برداری بریتیش پترولیوم در «میدان رهوم» در دریای شمال بر می‌دارد.