پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

ساختار بی‌بنیاد اندیشه عدالت در نیروهای مذهبی

نقصان در عدالت اندیشی بحرانی بود که عدالت‌خواهان مذهبی را به تناقض با خویشتن کشاند. اکنون و پس از گذشت ۱۵ سال از فراگیر شدن موج اول عدالت‌خواهی در قشر مذهبی زمان آن رسیده است که این نیروها به نقد خویشتن بپردازند و موجی جدید را در این عرصه با پختگی بیشتر آغاز نمایند.

کسی که عدالتخواه نباشد، موحد نیست

عدالت اقتصادی جزئی از مباحث دینی و حق‌الناس جزئی از حق‌الله است. نگاه عدالتخواهی، نگاه معنوی و مادی بوده و با نگاه‌های کمونیسم و مارکسیسم مخالف است. نگاه عدالتخواهانه هم مدافع مالکیت عمومی و تقدم منافع جمع است و هم حق مالکیت و آزادی فردی را قبول دارد.

«تفکر مادّی»، منشاء همه تردید‌ها +صوت

سی‌و ششمین هفته‌نامه صوتی در بردارنده سخنان استاد حسن رحیم‌پور ازغدی با عنوان «تفکر مادّی»، منشاء همه تردید‌ها منتشر گردید. مبحث «تاچند ماه دیگر، «عقاید واقعی» افراد در جناح بندی‌های جدید، شفاف خواهد شد.» یکی از سرفصل‌های مطروحه در این شماره است

پوتین، روسیه و المپیک سوچی‎

در واقع، پوتین تنها سیاست‌مداری است که در دنیا بدون ترس نظرات خود درباره دین، سنت و ارزش‌های خانواده و سنتی را بیان می‌کند و خواستار حفظ رسوم سنتی اروپا بوده و علیه ظهور ارزش‌های خطرناک و نامتعارف صحبت می‌کند.

امپراطوری بزرگ شوروی چگونه فروپاشید؟

گورباچف در سال‌های 1087 و 1988 به سیاست‌های مارکیسیسم و لنسیسم پشت کرد که به گفته روبرت دانلیلس مورخ آمریکایی گورباچف سلسله حوادثی ذاتاً پیش‌بینی‌ناپذیر بر مرکز حزب فرود آورد که اقتدار و مشروعیت حزب کمونیست را از درون تهی و بی‌اثر ساخت، همچنین فیدل کاسترو نیز معتقد است که سوسیالیسم به علل طبیعی نمرد، بلکه آن واقعه یک خودکشی بود.

اسلامِ شریعتی به مثابه یک ایدئولوژی انقلابی

او برای آنکه بتواند طبقه‌ی انقلابی را شکل دهد، آگاهی انقلابی را مهم می‌داند و بنابراین به «اعتقادات دینی، نمادها، آداب و رسوم، سنت‌ها، فرهنگ‌ها و مطالبات عدالت‌خواهانه‌ی مردم» اهمیت می‌دهد. در چنین موقعیتی است که مذهب نقش می‌یابد و جایگاه واقعی خود را در اندیشه‌ی وی پیدا می‌کند. تمایز شریعتی از مارکس در اعتقادات دینی وی نهفته است و بنابراین به سیاست طبقاتی ایرانی، هویت مذهبی اهدا می‌کند.

انتشار «انقلابی كه به آن خيانت شد» به قلم تروتسكی در ايران

ترجمه كتاب «انقلابي كه به آن خيانت شد، اتحاد شوروي چيست و به كجا مي‌رود» منتشر شد. لئون تروتسكي در اين اثر كه آن را در سال 1936 نوشته، برداشت‌هايش از انقلاب شوروی و چالش‌هاي اين انقلاب را بررسي كرده است.

مارکسیست های سانتیمانتال در ساختمان پزشکان

برای مدیران صدا و سیما، متاسفانه ظهور سانتیمانتالیسم مارکسیستی قابل تحمل تر از شنیدن حرف های جدی است؛ اگر چه به نظر نمی رسد که این بخش از مدیریت فرهنگی از عمق فاجعه آگاه باشد، اما بعید به نظر می رسد که نسبت به اثرات چنین برنامه هایی واکنش نشان دهد. استدلالل این حضرات ساده است؛ “مردم نمی فهمند”.

رحیم‌پور ازغدی: دوران همراهی مذهب با سرمایه‌داری و امپریالیسم پایان یافته است

استاد حوزه و دانشگاه‌های کشور در ملاقات با یکی از کشیشان پیروی نهضت الهیات رهایی‌بخش در آمریکای لاتین تصریح کرد دورانی که مذهب کنار امپریالیسم بایستد تمام شده و مذهبیون باید کنار فقرا و مستضعفین باشند.

شهید مطهری گفت خبر دارید او مارکسیست شده؟

آقای مطهری اعتقاد افرادی را از روی ظاهر و لباسشان نمی سنجید، بلکه محتوای حرف و فکر آنها را بررسی می کرد. ایشان می فرمود این نوع تفاسیر تفاسیری مارکسیستی است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.