«عشق‌های یک‌طرفه» درشماره مهرماه سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره خود به موضوع «عشق‌های یک طرفه» پرداخته است. ماجرای مهرورزی‌های یک طرفه، دیروز تاریخ را غمبار و امروز جامعه را رنج آلود کرده است. عشق یک طرفه به ظاهر کم گو و شکیبا و در باطن غوغابرانگیز و آرامش برانداز است. پرونده این شماره بازگشایی این نوع عشق و روش‌های کنار آمدن با مشکلات آن است.

«سلام بچه» در شماره شهریورماه سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره خود به موضوع «داشتن یا نداشتن فرزند» پرداخته است. اشاراتی نقدگونه به برنامه‌های افزایش جمعیت، گزارشی از همسرانی که نمی‌خواهند والد شوند، راهکارهای مقابله با اضطراب‌های فرزندپروری و فواید روان‌شناختی بچه‌دار شدن از جمله موضوعاتی است که در پرونده این شماره به آن پرداخته شده است.

افزایش ۶۰ درصدی اختلالات روانی در یک دهه اخیر

در هر جامعه‌ی‌ غیرقابل پیش‌بینی حتماً اضطراب بالا و سلامت روان پایین است. مشکلات اقتصادی ناپیدا هم یکی دیگر از این علل است. عدم احساس امنیت و آزادی، عدم رضایت از زندگی و احساس بی‌عدالتی ذهنی از دیگر عوامل است. بی‌اخلاقی روبه رشد است. واقعیت قضیه این است که معیارهای اخلاقی در جامعه‌ی ما رو به افول است. قانون‌گرایی در بسیاری از سطوح دیده نمی‌شود.

«عرفان‌های جادویی» در شماره جدید سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره به موضوع «عرفان های جادویی» پرداخته است. عرفان حلقه، قانون جذب، وین‏ دایر، اکهارت ‏توله، یوگا، اشو، کوئلیو، دالایی لاما، سای بابا، عرفان سرخ‏پوستی و… اسامی هستند که امروزه زیاد به گوش می‌خورند و در میان مردم و اغلب جوانان جایی برای خود باز کرده‌اند. اما این اسامی یا بهتر بگوییم آیین‌های عرفانی نوین چه هستند؟ وجه مشترک آنها چیست؟ هدف آنها چیست؟ چه تفاوت‌هایی با عرفان اسلامی دارند؟

گلزاری: ما نکنیم غربی‌ها روانشناسی اسلامی را تدوین می‌کنند

در کنار قرآن، آخرین نسخه‌ی وحیانی خداوند، صدها کتاب ارزشمند حدیثی گنجینه‌های گران‌سنگی هستند که می‌توانند در بسیاری از پژوهش‌های علمی و تجربی به‌کار آیند… اگر چنین نکنیم باید در انتظار بنشینیم تا محققان خارجی با برداشت‌هایی از مدارک دست‌دوم و یا آرای صوفیان و مستشرقان، گونه‌ای روانشناسی اسلامی تألیف کنند و برای ترجمه و تدریس در اختیارمان قرار دهند.

مزاحمت‌های جنسی مردان صاحب‌منصب در سپیده دانایی

ماهنامه سپیده دانایی در پرونده شماره تیرماه خود به موضوع «مزاحمت‌های جنسی مردان صاحب منصب» پرداخته است. مزاحمت جنسی که غالبا از سوی یک مرد دارای قدرت علیه یک زن، در ارتباط کاری اتفاق می افتد، متاسفانه، در تمامی کشورهای جهان رو به گسترش است. کشور ما نیز از این پدیده‌ی زشت مستثتی نیست و تحقیقات مختلف و خبرها، دال بر ظهور رو به گسترش این نوع مزاحمت است.

«حسادت‌های عاشقانه» در آخرین شماره سپیده دانایی

در شماره خردادماه سپیده دانایی به موضوعاتی چون حسادت‌های عاشقانه و ریشه‌یابی و درمان بددلی و بدگمانی بین همسران، گفت‌وگو و نقش آن در تفاهم بین همسران جوان، والدین و پرورش هوش هیجانی فرزندان، نحوه مواجهه با افراد درگیر، بررسی روانشناختی فیلم نارنجی‌پوش و مثل همیشه پرسش‌های خوانندگان و پاسخ‌های اساتید مشاور روان‌شناس پرداخته شده است.

پرونده‌ای برای ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها در ماهنامه «سپیده دانایی»

چهل و هشتمین شماره «ماهنامه سپیده دانایی» با بررسی پرونده مقابله با چالشهای زندگی دانشجویی منتشر شد. «چم و خم دانشجویی »، «رابطه با جنس مخالف »، «زندگی خوابگاهی»، « رابطه استاد- دانشجو»، «دانشجو و خانواده»، « دخل و خرج دانشجویی»، «تردید در رشته تحصیلی»، «درس خواندن » و «مسائل اعتقادی» از مهمترین موضوعاتی است که در این پرونده مورد بررسی قرار گرفته است. «اشتباهات دوران آشنایی »، «ملاک های ازدواج موفق» و … از دیگر موضوعات این ماهنامه است.

اثرات مقایسه همسر با دیگران در ماهنامه «سپیده دانایی»

چهل و هفتمین شماره ماهنامه روانشناسی و مشاوره «سپیده‌دانایی» منتشر شد. «اختلال شخصیت و نشانه‌های آن»، «وعده دروغین ازدواج»، «مقایسه همسر با دیگران»، «کمک مالی گرفتن از خانواده‌ها»، «ترس از مدرسه»، «تصمیم‌گیری بعد از فراغت از تحصیل»، «احساس شکست بعد از کنکور»، «آسیب‌های طلاق برای مردان»، «استقلال در خانه پدری» و «طلاق در آمریکای جنوبی» از دیگر موضوعات این ماهنامه است. ماهنامه سپیده‌دانایی در حوزه جوانان و خانواده منتشر می‌شود.

جایگاه دینی و علمی صیغه محرمیت در دوران نامزدی در «سپیده دانایی»

چهل و ششمین شماره ماهنامه مشاوره و روانشناسی سپیده دانایی منتشر شد. بررسی جایگاه دینی و علمی صیغه محرمیت در دوران نامزدی، شناخت تفاوت دو نوع دینداری به عنوان ملاکی برای ازدواج، بررسی علل افزایش خشونتهای اجتماعی، تقویم سی روزه ماه مبارک رمضان، جایگاه بازی و تفریح در زندگی زناشویی و دشواریهای ازدواج مجدد مردان از مهمترین موضوعات این مجله است.