دو چالش مبارزه با فساد: سازش‌کاری معاویه‌ای و عدالت خوارجی

پیامبر (ص) می‌فرمایند عده‌ای در امت خواهند بود که تمام فکرشان این است که چگونه خانه اشرافی بسازند، چگونه مساجد شیک بسازند که ظاهری مذهبی نیز دارد اما جز به دنیایشان به چیز دیگری فکر نمی‌کنند و شرافت‌شان به پولشان است و اینان پلیدترین مردم هستند.

معجزه همایش های ضد فساد

با وجود آنکه هر سه قوه خود را متولی مبارزه با فساد می‌دانند و در فرمان هشت ماد‌ای مقام معظم رهبری نیز برای ایشان وظایفی در این زمینه تبیین شده است متاسفانه باید گفت که مبارزه با فساد اولویت هیچیک از دستگاه ها نیست و دولت‌ها نیز از این عنوان بیشتر به عنوان چماقی برای راندن رقیب سیاسی استفاده می‌کنند و هیچیک از دستگاه‌ها کارنامه روشنی در زمینه مبارزه با فساد ندراند و سخنرانی‌های همایش دیروز تنها بیان دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در این حوزه بوده است.

۵ماه می‌گذرد ولی خبر از اعدام نیست

پرونده احکام متهمان «فساد بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی» پس از صدور رای بدوی در ابتدای مهر ماه امسال به دیوان عالی کشور ارسال شد تا حقوقدانان این دیوان پس از بررسی احکام صادر شده، نظر خود را اعلام کنند؛ در حال حاضر حدود ۵ ماه از اعلام و ابلاغ احکام بدوی ۳۷ متهم در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی می‌گذرد…

احمد‌ی‌نژاد ۲ سال قبل اجرای اصل ۴۹ قانون را خواستار شده بود

در اجرای اصل چهل و نهم قانون اساسی، مبنی بر تکلیف دولت نسبت به استرداد ثروتهای نامشروع ناشی از غصب، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی و همچنین اجرای فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درخصوص…

آیا افشای نام مفسدان، اثر اقتصادی دارد؟

انتقاد دادستان کل کشور از اسامی مخفف متهمان فساد بزرگ بانکی بار دیگر مساله افشای نام مفسدان اقتصادی را بر سر زبان‌ها انداخته است. چرا نام سلطان‌ها و مافیاهای اقتصادی برای مردم تا این اندازه مهم است؟ آیا افشای آن‌ها مفید است یا عدم افشای آن؟

فرمان 8 ماده‌ای رهبری به سران قوا چه شد!؟

سؤال اساسی و استراتژیک از سران قوا که مخاطبان اصلی فرمان 8 ماده‌ای می‌باشند، آن است که در راستای اجرایی و عملیاتی نمودن فرمان 8 ماده‌ای چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ نقشه راه مبارزه با فساد کجاست؟ ضریب نفوذ سلامت نظام در مواجهه و مبارزه با فساد اقتصادی و مالی به چه میزان است؟

«فساد» مردم را بیشتر آزار می‌دهد یا «عدم مبارزه با فساد»؟

جزایری که در جلب نظر فعالین سیاسی زیرکی خاصی دارد دامن برخی از سیاسیون ساده لوح را آلوده میکند؛ البته این موضوع باعث شد حکم حبس ابد برای جزایری التهاب افکار عمومی را کاهش می دهد، پرونده جزایری و 50 شریک متهمش به دادگاه و زندان ختم نمی شود چرا که آقای میلیاردر 4 سال بعد با فرار خود همه را مبهوت می‌کند؛ چه کسانی در این قضیه دست داشتند؟ مسئولان وقت هیچگاه پاسخ ندادند.

جزوه: بررسی علل و زمینه‌های بروز فساد اقتصادی

آنچه در ادامه می‌آید بیانیه تحلیلی جنبش عدالتخواه دانشجویی در سال ۸۷ می‌باشد که به بررسی علل و زمینه‌های بروز فساد اقتصادی، برخی از موانع مسیر مبارزه با مفاسد اقتصادی، نقش مردم در مسیر مبارزه و برخی از پیامدهای عدم مبارزه می‌پردازد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.