کار فرهنگی کردن یعنی نجات غریق بودن

نه فعالیت فرهنگی، نه عبادت و نه نبرد در راه خدا – چه نظامی و چه فرهنگی – آدم را نجات نمی‌دهد. پس چه چیزی نجات می‌دهد؟ عبودیت و بندگی. عبادت یکی از جلوه‌های بندگی خداست. اگر عبادت در بطن عبودیت نباشد، می‌شود مثل شیطان که 6 هزار سال عبادت کرد.

«مسجد ما»ی هفتم منتشر شد

محله ها باید مسجد محور باشند،نهضت مسجد سازی،جوان ها صاحب مسجد هستند،سازمان قند و چای مسجد!،توجه ویژه به صعودی ها و سقوطی ها!،روزها قالی بافی؛ شب ها درس،با موتور نشریه را به مخاطب می رساندیم،مسجدی ها مردمی بود،برای حرف های روی زمین مانده آقا،از این مساجد می ترسیدند ،…. از عناوین شماره جدید مسجد ما می باشد.

وقف درخت گردو برای بچه‌های مسجد!

این شماره متشکل از ۵ پرونده موضوعی با عناوین: مدرسه (مسجد، کودکان و نوجوانان و مدرسه)، هنر و رسانه (مسجد، کودکان و نوجوانان و هنر و رسانه)، تربیت (کودکان و نوجوانان و کارکردهای تربیتی مساجد)، مسجد امروز (پرونده‌ای درباره یک مسجد موفق در تعامل با کودکان و نوجوانان) و تاریخ شفاهی (پرونده‌ای درباره شهید حبیب غنی‌پور و مسجد جواد‌الائمه تهران) است.

مساجد در کشور مسلمانان ابوذری

من در مساجدي كه در لبنان حضور پيدا كردم يك مشكل ديدم كه فكر مي‌كنم مساجد اهل سنت بيشتر از اين مسئله رنج ببرند. و آن اين است كه رابطه عاطفي بين امام جماعت و مأمومين جوان خيلي پررنگ نيست. جمعيت‌هاي خيريه و تشكيلاتي زيادي وجود دارند، به خصوص از طرف حزب الله لبنان، اما اينكه اين جمعيت‌ها به گونه‌اي كه با محوريت مسجد باشند و حول مسجد شكل گرفته باشند، نيست.

مي‌گفتند فيلم‌هاي «بروس لي» را در مسجد محله‌ ديديم!

اگر از كساني كه سن آنها بالاي 35 سال است و شايد تا به حال اصلا سينما هم نرفته باشند بپرسيد: مسجد، محل پخش فيلم هم مي‌تواند باشد؟ همه مي­گويند: بله، ما خيلي از فيلم‌ها را در دهه 60 در مسجد محله‌مان ديده‌ايم. ما فيلم‌هاي «بروس لي» را در مسجد محله‌مان مي­ديديم. اگر بپرسي: مي­شود در مسجد ورزش كرد؟ مي­گويند بله، ما خودمان اينكار را مي­كرديم. آنقدر ما كاركردهاي مسجد را تقليل داده‌ايم كه براي خودمان هم عادي شده است. نماز بخوان، در را ببند و برو. همين و بس.

از آشپزخانه تا مدرسه علمیه در شماره چهارم «مسجدما»

سفر به سرزمین حزب خدا، پرونده‌ای درباره لبنان و مساجد آن، سرنوشت فلسطین در مساجد رقم می‌خورد، مسجد و بیداری اسلامی در بیانات رهبر فرزانه انقلاب، پرونده‌ای درباره یک مسجد خودکفا (مسجد امام محمد باقر قاسم آباد مشهد)، کارکردهای مسجد را تقلیل داده ایم، گفتگو با کارگردان مستند کدام مسجد؟ و… از موضوعات شماره جدید مجله مسجد ما می‌باشد.