پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

محمدرضا آقاسی، بانگ رسای دعوت به مبارزه و مقابله با عافیت‌طلبان و اشرافیت

آقاسی طبیب دوار بطبه بود، به جمع‌های مختلف می‌رفت و غیر از خود محتوای شعر، لحن انقلابی و حماسی او تأثیر شعر را دوچندان می‌کرد، اشعار آقاسی نه‌تنها وضعیت آن روز جامعهٔ ایران را بازنمایی می‌کرد، که بسیاری از آن‌ها هنوز تازه و حرف روز است. آقاسی تلاش می‌کرد تا تکرار آرمان‌ها و دعوت به مبارزه را با مبانی اسلامی و شیعی پیوند بدهد.

«آقاسی» شاعری که روضه را منظوم می‌خواند

بهروز قزلباش گقت: به معنای دقیق کلمه شعر محمدرضا آقاسی شعر ارزشی است و این به معنای مصطلح در ادبیات سیاسی نیست.

برگزاری نهمین سالگرد آقاسی در گلزارشهدا

مراسم نهیمن سالگرد عروج استاد حاج محمدرضا آقاسی به همت دفتر گردآوری و تدوین آثار این شاعر اهل بیت(ع)، روز پنجشنبه هشتم خرداد ماه در قطعه 25 بهشت زهرا(س) از ساعت 17:30 با حضور علاقمندان وی، بر سر مزار این شاعر برگزار خواهد شد.

زمان مسجدجامعی به کتاب آقاسی مجوز نداد

خیلی‌ جاها اصلا جای شاعران نبود مثلا در مسجد که یادواره شهدا برگزار می‌شود قبل از آقاسی اصلا جای شاعر نبود یعنی هیچ شاعری خودش را در این جایگاه نمی‌دید که برود در یادواره شهدا شعر بخواند. اگر اغراق نباشد، بگویم تا قبل از آقاسی، شعر مخصوص جشنواره‌ها و کنگره‌ها بود. اگر امروز می‌بینیم حضور شعر در خیلی‌ جاها پررنگ است به نظر من بخش عمده‌ای از آن مدیون آقاسی است.

سروده‌ای از آقاسی به‌ مناسبت مبعث

محمدرضا آقاسی از جمله شاعران شیعی شعر سرودن درباره ائمه علیهم السّلام را وظیفه خود می‌دانست،‌ این شاعر فقید اشعار بسیاری درباره ائمه دارد و به شاعر شیعی معروف شده است،‌ شعر زیر یکی از زیباترین سروده‌های آقاسی است که به توصیف حضرت محمد صلّی اللّه علیه و آله و سلّم پرداخته است.

شعر آقاسی دین آمیخته با زندگی و زندگی آمیخته با دین بود

در ادامه این مسیر غلامرضا آقاسی، فرزند ارشد مرحوم آقاسی در سخنانی با اشاره به خاطراتی از زمان رحلت آن شاعر انقلابی، گفت: کسانی در آنجا گریه می‌کردند که ما نمی‌شناختیم و وقتی ما سوال کردیم معلوم شد که آقاسی خرج ماهانه این افراد را می‌داده است.

میرشکاک: آقاسی مردمی‌ترین شاعر معاصر بود

یوسفعلی میرشکاک شاعر با بیان این مطلب که سراسر وجود آقاسی صدای سخن عشق بود،‌ گفت:‌ مرحوم آقاسی از عشقی که به ولایت و رهبر معظم انقلاب داشت هیچ گاه برای خودنمایی و فایده بردن استفاده نکرد و تصنع و تکلفی در کارش نبود.

تصاویر منتشر نشده از محمدرضا آقاسی

شاعری را تنها برای اهل‌بیت علیهم السّلام خوب می‌دانست. می‌گفت رسالت شاعر شیعه، در خدمت گرفتن زبان برای اهل‌بیت صلوات اللّه علیهم اجمعین و بیان حق است. حقی که از ابتدای ظهور اسلام بوده و تا همین روزها هم ادامه داشته است.

لطفی که آقاسی به شعر آیینی کرد

حمیدرضا برقعی گفت: آقاسی لطف بزرگی به شعر آیینی و حتی به عالم ادبیات ما کرد چرا که بار دیگر شاهد برقراری ارتباط یک شاعر با توده مردم بودیم و این یعنی حیاتی دوباره به ادبیات و مخصوصا شعر آیینی بخشیدن.

شعر: سلام بر تو و نیزه‌ای که حامل توست

آه از آن لحظه که بر سینه‌ات / بوسه نشاندند لب تیر‌ها / آه از آن لحظه که بر سینه‌ات / بوسه نشاندند لب تیر‌ها / آه از آن لحظه که بر پیکرت / زخم کشیدند به شمشیر‌ها / آه از آن لحظه که اصغر شکفت / در هدف چشم کمانگیر‌ها

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.