روایت «کودتای آمریکایی» در شبکه مستند

مستند «کودتای آمریکایی» با موضوع کودتای ۲۸ مرداد و در گفتگو با شخصیت‌‌هایی چون نویسنده کتاب تمام مردان شاه، یک تاریخ نگار ارمنی ایرانی، یک سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا و گزارشگر آن زمان ABC پخش می شود

ازدواج عجیب شمس و اشرف به دستور رضاخان

ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا شاه پهلوی بود. آنچه وی در خاطراتش گفته است به وسیله اشرف پهلوی به شاه شناسانده شد و بعد از چند سال با مطرح شدن موضوع بچه‌دار شـدن آنها و پافشاری مادر محمدرضا پهلوی این مساله به جدایی آنها ختم شد.

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

رزم آرا یکی از پدیده های نظامی زمان خودش بود که هوش سرشار و پر کاری او در اسناد قابل اثبات است و برای همین است که هم روس ها و هم آمریکایی ها و هم انگلیسی بر سر انتخاب او برای نخست وزیری تفاهم داشتند.

تصاویر: تمایل عجیب شاه به زنان آمریکایی

داستان های هزار و یک شب، حرمسراهای قاجار و عشق های بیمارگونه پادشاهان ایران همه نشان از فساد دربار و حساسیت بیرون از دربار دارد. اما دربار محمدرضا پهلوی از دو جهت با سلف خود متفاوت بود.

شاه: من یک مؤمن هستم!

نواب صفوی خطاب به محمد رضا پهلوی گفت: فقط ادعا کافی نیست. بلکه باید هر ایمانی در حد توان هر کسی، نشانه‌ای آشکار داشته باشد، چراغ اگر بگوید من چراغ هستم ولی نوری از آن نتابد، این ادعایی بی‌دلیل خواهد بود و این کافی نیست!

ایران عامل ثبات در منطقه است

یک اندیشکده سوئدی طی یادداشتی نوشت: ایران خواهان برخورد غرب با خود به عنوان کشوری مستقل است و البته بهای ایستادگی‌اش را با تهدیدهای نظامی، تحریم‌ها و لفاظی‌های غرب و موارد دیگر پرداخت می‌کند.

عکس: شاه در اولین سفر به آمریکا

هم‌زمان با گسترش روابط شاه و امریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۳۰ خرداد ۱۳۲۶ یک قرارداد ۱۰ میلیون دلاری فروش سلاح به ایران به امضا رسید.

انقلاب نام کدام خیابان‌ها را در تهران عوض کرد؟

پیش از انقلاب اسلامی، به گفته یک محقق، تهران شهر شاه شده بود. ۶۶ خیابان تهران در آن روزها به نام شخص شاه یا خاندان پهلوی بود، در حالی که بعد از انقلاب فقط چهار خیابان به نام بنیانگذار انقلاب یا نزدیکان ایشان نامگذاری شد که با توجه به اقبال مردم به رهبرشان، امری طبیعی است.

روایت فرح از فرار شاه

ساعت دو بعد از ظهر 26دی ماه بود که خبر فرار شاه از رادیو پخش شد، فریاد شادمانی مردم ایران به هوا رفت، چراغ اتومبیل ها روشن شد، برف پاکن ها به رقص درآمدند، بوق ها به راه افتاد، و غلغله شهر های ایران را برداشت.برخی عکس شاه را در اسکناس درشت پانصد تومانی و هزار تومانی سوراخ کرده بودند و بر دست گرفته بودند. جمعی نیز عکس های حضرت امام خمینی (ره) را بین سرنشینان اتومبیل ها پخش می کردند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.