همرزم افغانستانی شیخ بهلول

روستای یاری در بین مردمان آن منطقه و مناطق هم‏جوار، امتیاز ویژه‏ای داشته است. امتیاز ویژۀ آن، داشتن بیشترین روحانی بوده که آن‌ها همیشه براساس نیاز زمان به مناطق دورتر هم برای تبلیغ می‎‏رفته‏ اند.

دوستی من و سارا کوچولو

سلام. نام من ساراست. من پنج سال دارم. در منطقۀ (ُنبُلُ‏ُُالزهرا) در شهر حلب کشور سوریه زندگی می‏کنم. در کشور ما جنگ است. نزدیک به دو سال است که در محاصره هستیم. امسال در اینجا خیلی برف باریده. ما هیچ وسیله‌ای برای گرم‌کردن خودمان نداریم. شب‏ها خیلی سرد می‏شود. مادرم شب‏ها مرا داخل پلاستیکی می‏پیچاند و بعد روی من پتو می‏اندازد تا یخ نزنم.

خندوانه؛ رویکرد همدلانه به مهاجران افغان

به لطف خدا و بر اساس کوشش فعالان فرهنگی دو کشور شاهد تغییر نگاه در رسانه های جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغان ها هستیم و نگاه واقع بینانه به افغانستان ایجاد شده است که این نگاه حتی به سایت های محلی نیز گسترش یافته است.

حمله به رامبد جوان و مهمانان خندوانه

میهمان پنج شنبه رامبد جوان در برنامه خندوانه مهاجران افغانستانی و محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی بود. اتفاقی که گرچه نشان داد افغانستانی های مقیم ایران هم مثل ایرانی ها می خندند اما با رفتار عجیبی در اینستاگرام رامید جوان مواجه شد.

شب تاریخی خندوانه

نگاه پیشرو و بدون محافظه‌کاری‌های معمول رامبد جوان و تیم سازنده «خندوانه» به مساله مهاجرین، اتفاق بی‌سابقه‌ای در تاریخ پرداخت رسانه‌ای افغانستانی‌ها بود. کسی نمی‌دانست چگونه و چرا دید رسانه‌ای به مهاجرین در رسانه‌های ایران به این سه حالت غیراخلاقی محدود شده بود: یک عنصر خطرناک و مجرمی هراس‌آور/ موجودی برای تمسخر و دست انداختن ظاهر و لهجه و…/ و در بهترین حالت، چهره‌ای که زندگیش در رنج مدام خلاصه شده است و لایق دلسوزی و نگاه ترحم‌آمیز است.

همدلی و همزبانی؛ در جشنواره «گل سرخ»

این جشنواره علاوه بر جشن گل سرخ برای جوانان مهاجر، پیام بسیار روشنی هم داشت و آن پیان این بود که عنوان مهاجرت دست و پاگیر نیست، اگر ما بخواهیم می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم و حتی می‌توانیم بر فراز آسمان تهران به پرواز درآییم. می‌توانیم با اتکا به دستان همت خود از پله‏‌های برج میلاد بالا برویم.

سه هزار شهید در جنگ تحمیلی، سند برادری ایران و افغانستان

شاید کمتر کسی بداند اولین رزمنده‏ افغانستانی دفاع مقدس از کدام روستای افغانستان آمد و در کدام جبهه ایران شهید شد؛ اما امروز همه می ‏دانند که ملت بزرگ افغانستان در سال های جنگ نزدیک به 3 هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

مجله «شعر» با سردبیری قزوه بازگشت

شماره 1+69 مجله شعر حوزه هنری پس از چهار سال وقفه در انتشار این مجله ادبی، با سردبیری علیرضا قزوه از سوی مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و در 245 صفحه منتشر شد.

مبارزان بی‌مرز روایتی‌از ۱۶رزمنده افغان جنگ‌ایران

«مبارزان بی‌مرز» روایتی از 16 رزمنده افغان حاضر در دفاع مقدس ایران است،‌ این رزمندگان مدت‌ها پیش از شرکت در دفاع مقدس ایران در جنگ افغانستان در برابر روس‌ها نیز حضور داشته و در این کتاب در قالب بیان خاطرات خود تلاش کرده‌اند تا تصویری فراموش‌شده از حضور افغان‌ها در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس را به تصور بکشند.

اعدام بیش از ۳۰۰ افغان به جرم «خمینیست» بودن + اسناد

در بررسی این فهرست می بینیم، افزون برکسانی که اتهام شان ثبت نشده، اتهام ‏هایی چون ضد انقلاب، اخوانی( طرفدار اخوان المسلمین مصر) و ؛خمینیست( هواداران امام خمینی (ره)) ، بیشتر به چشم می‏خورند. اتهامی که به طور یقین، در دادگاه‏های کمونیستی وقت حکمش مرگ بوده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.