رمزگشایی از جعه سیاه مذاکرات آلماتی بعد از دو سال

شاید کمتر کسی تصور می کرد ۲ سال بعد از آن روزی که علی اکبر ولایتی در جریان مناظره سوم کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۹۲، با استناد به اطلاعات نادرست، زبان به انتقاد از عملکرد سعید جلیلی در مذاکرات آلماتی گشود و با سو استفاده از عنوان «مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل» اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران می توانست در آن مذاکرات با عقب نشینی، به امتیازات گسترده ای دست پیدا کند، معمای آلماتی به بهانه بررسی مذاکرات وین در کمیسیون برجام مجلس رمزگشایی شده و از طریق رسانه ملی برای عموم مردم پخش شود.

استانداردی که جلیلی از «نرمش قهرمانانه» در مقابل انعطاف‎پذیری ذلیلانه به ثبت رساند

بازخوانی آنچه در آلماتی 2 به عنوان موردی کاملا مشابه با آنچه که در نیویورک در پیش روی ایران است، بتواند راهگشا باشد، چنانکه دکتر جلیلی و تیم مذاکره کننده ایرانی، در این مذاکرات، استانداردی را برای انعطاف پذیری و نرمش، اما از موضع قدرت و منافع ملی به ثبت رساند که بر آن مبنا، رفتاری غیر هم تراز با آن، قطعا عنوان نرمش قهرمانانه را نخواهد گرفت و مردم به راحتی تعبیر همچون انعطاف پذیری ذلیلانه را برای آن برخواهند گزید.

ایران در آلماتی،۱+۵ را وادار به مذاکره جدی کرد

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در مذاکرات ۱+۵ طرف ایرانی با یک منطق روشن مطرح کرد که برخی از محورهای پیشنهادی را در برابر مابه ازای متناسب می‌پذیرد.

کریستین ساینس مانیتور: آلماتی۲بی‌سابقه بود

نشریه «کریستین ساینس مانیتور» که به جزئیات پیشنهاد گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای دسترسی پیدا کرده، نوشته است بر اساس این طرح ایران پیش از برداشته شدن تحریم‌های کلیدی باید گام‌های اعتمادساز نامحدودی بردارد.

گزینه خروج از ان پی تی روی میز ایران است

فردو براي مصون نگه داشتن تجهيزات هسته اي از خطر بمباران هوايي جنگنده هاي رژيم صهيونيستي يا موشكهاي اين رژيم است و هيچ عاقلي ثروتش را در معرض هدف دشمن قرار نمي دهد.

یک مقام آمریکایی: «آلماتی۲»شکست نخورد

یک مقام عالی‌رتبه‌ آمریکایی گفت که مذاکرات اخیر ۱+۵ با ایران با شکست روبرو نشد و شش کشور قصد دارند به دیپلماسی ادامه دهند.

چرا «آلماتی۲» بی‌نتیجه پایان یافت؟

آمریکا به چند علت مایل به پذیرش حق قانونی جمهوری اسلامی ایران و پایان دادن به چالش هسته‌ای نیست. علت‌هایی که مقامات رسمی آمریکا نیز بر آن تأکید ورزیده‌اند و یا به وضوح قابل فهم هستند.

متن بیانیه ایران پس از مذاکرات آلماتی2

ما فکر می‌کنیم مذاکرات خوبی در آلماتی انجام شد و اکنون 1+5 باید اراده و صداقت خود را برای برداشتن گامهای اعتمادساز متناسب در آینده نشان دهد.

مقام آمریکایی: مذاکرات شکست نخورده است

یک مقام ارشد آمریکایی پس از پایان مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی، گفت: در این مذاکرات برخی نشانه‌های مثبت مشاهده شد.

جلیلی: به ابهامات 1+5 به تفصیل پاسخ دادیم

مذاکره کننده ارشد هسته‌یی کشورمان هم‌چنین درباره‌ی ادامه‌ی گفت‌وگوها با 1+5 نیز گفت: ما در این‌باره پیشنهادهای مشخصی را ارایه کردیم. حتی امروز هم آمادگی داشتیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم و این مساله را به آن‌ها اعلام کردیم تا این گفت‌وگوها بتواند شروع یک حرکت جدید باشد؛ اما آن‌ها اعلام کردند که پیشنهاداتی که از سوی ایران مطرح شده است نیاز دارد در پایتخت‌های آن‌ها با مقامات سیاسی‌شان به بحث گذاشته شود و نظر آن‌ها را بگیرند و سپس نتیجه را به ما اعلام کنند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.