نگاه صفر و صد به مذاکرات وین صحیح نیست

عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس گفت: طبیعی است که جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای نقاط قوت و ضعفی دارد که نمی‌توان آن را به کلی خوب یا به کلی بد دانست.

طرف «واقعی» ایران در مذاکره با 1+5 کیست؟

گزارشی که به تازگی توسط وب سایت موسسه علوم و امنیت بین الملل (ISIS Institute for Science and International Security) منتشر شده، جزئیات دقیق و کم سابقه ای از نقاط اختلاف فنی و راهبردی ایران و 1+5 در مذاکرات وین 6 را بیان کرده اند.

اگر در مذاکرات موفق‌بودند احتیاج به این حاشیه‌سازی‌ها نبود

هم در توافق ژنو و هم در توافق موقتی که پس از مذاکرات وین 6 امضا شد، آنچه به افکار عمومی عرضه می‌شود شوخی‌ای بیش نیست و محتوای واقعی توافقات در «Non paper‌»های زیرمیزی میان دو طرف محرمانه می‌ماند و البته همان اجرا می‌شود. بنابراین آقای روحانی و تیمش نه فقط با افکار عمومی مهربان نبوده بلکه حتی آداب صداقت را هم در مقابل آن بجا نیاورده است.

عراقچی: قسط اول آزاد شد

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران از آزاد شدن قسط اول دارایی های بلوکه شده ایران بر اساس توافق وین به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار خبر داد.

نگاهی حقوقی به قابلیت‌های تمدید توافق ژنو

در صورتی که تلاشهای طرفین تا قبل از 24 نوامبر 2014 به حل و فصل قطعی محورهای باقیمانده توافق جامع منتهی نشود، این امکان وجود دارد که طرفین ابتدا دوره زمانی یک‌ساله «تدوین توافق جامع» را تمدید کنند و بر اساس آن، توافق موقت 3 را منعقد نمایند و از منظر هنجاری و اصول تعیین کننده توافقات هسته‌ای، این روند تابعی کامل از اراده طرفین است و قید زمان بندی توافق ژنو به خودی خود محدودیتی برای اراده مشترک طرفین در این زمینه تلقی نخواهد شد

آخرین‌پیشنهاد هسته‌ای ظریف به کری چه‌بود؟

دولت آمریکا در این مذاکرات تلاش کرده است با «تغلب در مذاکرات» و با تهدید ایران به اعمال تحریم‌های اقتصادی دیدگاه خود را بر مذاکرات تحمیل کند. آمریکا ظرفیت غنی‌سازی را برای ایران به‌گونه‌ای تعریف می‌کند که به‌هیچ‌وجه نه نیازهای عملی ایران در وضعیت کنونی و نه در آینده تأمین نمی‌شود چراکه امریکا اساساً نمی‌خواهد تحقیق و توسعه ایران را بپذیرد و می‌خواهد کار علمی هسته‌ای در ایران متوقف شود.

روایت نشنال اینترست از درس مذاکرات به آمریکا

«درسی که آمریکا باید در مذاکره با ایران بگیرد، ‌این است که بدون به رسمیت شناختن حق ایران، مذاکره به شکست می‌انجامد».

چرا در وین توافق صورت نگرفت؟

به رغم اعتمادسازی بسیار سخاوتمندانه انجام شده از سوی دولت آقای روحانی، آمریکا همچنان به فرآیند توافق جامع با ایران به عنوان نوعی «مجازات» ایران نگاه می‌کند.

گفت و شنود کیهان درباره وین 6

روزنامه کیهان در ستون گفت و شنود خود نوشت: گفت: زمان مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 برای 4ماه تمدید شد. گفتم: که چه بشود؟! ایران که به قول مقامات آمریکایی به تمامی تعهدات خود در توافقنامه ژنو عمل کرده است، بنابراین در 4 ماه آینده باید به همان روال ادامه بدهد ولی 5+1 چی؟! گفت: […]

6 نکته در خصوص توافق ایران و 5+1

آنچه در ۱۹ جولای یعنی یک روز مانده به پایان مهلت شش ماه اجرای گام اول توافق ژنو صورت گرفت، توافقی میان طرفین است که از ابعاد و ویژگی‌های ویژه برخوردار است.