پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

زوایای نقشه راه «ایرانِ سایبری»

صدور حکم انتصاب اعضای شورای‌عالی فضای مجازی در دوره جدید از سوی رهبر معظم انقلاب و دیدار اخیر با رئیس و اعضای شورا، امیدها را در دید کارشناسان و ناظران این حوزه برای احیا و نقش‌آفرینی دوباره این شورا زنده کرد. اما این حکم فارغ از محورهای اعلام شده، دارای زوایایی بود که شاید از دید بسیاری از کارشناسان و حتی کاربران دیده نشده باشد.

دلیل تشکیل نشدن جلسات شورای فضای مجازی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: هم‌اکنون ۱۳ میلیون نفر بر اساس اعلام وزارت ارتباطات عضو تلگرام هستند و این در حالی است که شبکه‌های داخلی بومی‌ می‌توانند این تعداد کاربر را جذب کرده و از لحاظ اقتصادی و فرهنگی به نفع کشور خواهد بود.

تدوین برنامه‌ملی خط‌ و زبان‌فارسی در اینترنت

کمیسیون ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی، برنامه ملی خط و زبان فارسی در فضای مجازی را در جلسات متعدد کارشناسی و با هم‌اندیشی نهادهای دولتی، مراجع دینی و بزرگان فکری، فعالان حوزه کسب و کار و گروه های مشاوران و دانشگاهی بررسی و تدوین کرد.

تدوین برنامه ارتقای زبان فارسی در فضای‌مجازی

مرکز ملی فضای مجازی کشور نشست هم اندیشی استادان و اعضای هیات علمی حوزه زبان شناسی و رایانش زبان فارسی در فضای مجازی را در راستای تدوین برنامه ملی خط و زبان فارسی در این فضا برگزار کرد.

تعریف و الزامات شبکه ملی اطلاعات تدوین شد

در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی ، بودجه سال 93 مرکز ملی فضای مجازی ، همچنین تعریف و الزامات شبکه ملی اطلاعات تصویب و توسط دبیر شورا به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد.

مرثیه‌ای بر شورای‌عالی فضای مجازی

اگر این موضوع را به شعارها و سخنرانی‌های مدیران دولتی (که از قضا خودشان هم عضو این شورا هستند) بگذارید می‌فهمید که ضرورت تنظیم برنامه‌ها و سیاست‌ها در این قرارگاه است و نه در رسانه‌ها و کنفرانس‌های خبری. مثالش را هم در سخنان وزیر ارشاد و وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ و پاسخ‌های سخنگوی قوه قضائیه پیگیری کنید.

بیانیه حزب‌الله سایبر درباره تحولات فضای مجازی

آیا طبق مُرّ اساسنامه شورای عالی فضای مجازی، وزیر ارتباطات – که خود بزرگ‌ترین مجری پروژه‌های مجازی کشور بوده و در بسیاری از موارد می‌بایست تحت نظارت دقیق این شورا فعالیت نماید – می‌تواند به عنوان سرپرست انتخاب شود و آیا انتخاب سرپرست، نیازمند آراء اعضای شورا نیست؟

مرکز ملی فضای مجازی تغییر نام داد

در آخرین روز برگزاری این نمایشگاه و با توجه به مباحث مطرح شده در ارتباط با رسالت مرکز ملی فضای مجازی و تاکید وزیر ارتباطات مبنی بر بازگشت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به زیرمجموعه وزارت ارتباطات، دیروز عنوان مرکز ملی فضای مجازی به مرکز تحقیقات مخابرات ایران تغییر نام داد.

کلید مرکز ملی فضای مجازی تحویل واعظی شد

واعظی بعد از بدرقه روحانی به شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، مستقیم به مرکز ملی فضای مجازی رفت و در پی حکم انتصابش به سرپرستی این مجموعه، کلید این مرکز را تحویل گرفت.

دولت در فضای مجازی پخته عمل نمی‌کند

صدور حکم ریاست مرکز ملی فضای مجازی و سرپرستی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی از سوی رییس جمهور برای وزیر ارتباطات با قانون انطباقی ندارد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.