۱۰هزار مسجد متعلق به اهل سنت است

فرمانده قرب کوثر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به این‌که «بعد از انقلاب کم مسجد ساخته شده است»، گفت: در مجموع در کل کشور 70 هزار مسجد احداث شده که 60 هزار مسجد متعلق به شیعیان و 10 هزار متعلق به اهل سنت است.

مسجد و زنگ احیای تمدن اسلامی در اروپا

تمدن اسلامی در همۀ جای دنیای دیروز و امروز رواج دارد و بیش از پیش خواهد داشت. چگونگی این امر بستگی به کردار مقاوم در غلبه بر تعصبات فردی و جمعی دارد.

مساجد زیبا اما کمتر شناخته شده ایران

وقتی سخن از مساجد تاریخی به میان می‌آید نخستین تصاویری که به ذهن خطور می‌کند مربوط به مساجد مشهوری نظیر مسجد امام خمینی اصفهان یا گوهرشاد مشهد است و بسیاری از مساجد ایران زمین که هر یک شاهکاری از هنر و معماری اند از چشم‌ها پنهان مانده است. به مناسبت روز جهانی مسجد به معرفی چهار مسجد مهم اما کمتر شناخته شده سرزمین‌مان می‌پردازیم.

آزمونی برای ظرفیت مدارای دینی

طرح ساخت یک مسجد جدید در پایتخت رومانی موجب شکل گیری واکنشهایی علیه مسلمانان شده است، به طوری که برخی با ساخت تنها محل عبادت مسلمانان به شدت مخالفت کرده و تساهل دینی کشور را به بوته آزمون کشیده اند.

عواملی که باعث کم‌‌رونقی مساجد می‌‌شود

مهم‌ترین راه جذب جوانان به مساجد نخست زنده بودن برنامه‌های مساجد و پرهیز از برنامه‌های تکراری و سپس برخورد خوش متصدیان مساجد با قشر جوان است.

فهرست زیباترین مساجد دنیا

نام دو مسجد ایرانی در صدر فهرستی از زیباترین مساجد دنیا که روزنامه بریتانیایی «تلگراف» منتشر کرده، قرار دارد.

مسجد و مدرنیته

مطالعه مسجد یک ضرورت فوری در تمام جوامع اسلامی است؛ زیرا کارکردها و کاربردهای مسجد امروز تغییر کرده است و این تغییر بیانگر نوعی انفصال در روابط سنتی پذیرفته‌شده مسلمانان با محل عبادت آن‌هاست.

اقبال کم مردم به مساجدی که کارکرد مادی دارند

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به بهره‌برداری تجاری از برخی مساجد گفت: مسلم است که این نوع مساجد کارکردی مادی دارند و مردم هم در آن حضور ندارند و بازتاب این قضیه بر دین و فرهنگ و نگرش مردم تاثیر می‌گذارد.

لزوم جوان‌سازی ائمه جماعات

یک استاد حوزه با تاکید بر لزوم تغییر نگرش در انتخاب امام جماعت مساجد، گفت: وقتی فاصله سنی میان ائمه جماعات با جوانان بسیار باشد، این مسأله موجب کاهش رغبت جوان به حضور در مسجد می‌شود.

دلایل انتخاب به عنوان امام جماعت برتر

دبیر شورای راهبردی حوزه‌های علمیه تهران گفت: حوزه‌ها کم و بیش افرادی را که فارغ‌التحصیل شده‌اند و با آنها در ارتباط هستند، ‌تحت پوشش قرار می‌دهند اما عمومیت ندارد. در صورتی که مدارس علمیه باید مسجدداری را به طلبه‌ها آموزش دهند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.