اذانی که ۲ساعت زودتر در حرم گفته شد

موذن پیشکسوت مسجد گوهرشاد می‌گوید: عادت داشتم هر شب ساعت را برای اذان کوک کنم تا خواب نمانم. یک روز همین‌طور نفس نفس می‌زدم و اذان می‌گفتم. متولی موقوفه‌های گوهرشاد عصبانی‌ شد و گفت: هنوز دو ساعت به اذان صبح مانده است.

عکس: رونمایی از تابلوی نقاشی «قیام فیروزه»

تابلو نقاشی قیام فیروزه مربوط به واقعه گوهرشاد با حضور علی لاریجانی در مشهد رونمایی شد این تابلو اثر استاد محمدجواد مدرسی است.

نگذارید فاجعه گوهرشاد در تاریخ گم شود

ماجرای مسجد گوهرشاد یک تراژدی مضحک است و نه تنها در تاریخ ایران بلکه در تاریخ جهان بی نظیر است و این تراژدی است چون کسانی شهید شدند که می خواستند از فرهنگ خود دفاع کنند و مضحک است چون رضاخان می خواهد به زور سر نیزه و کشتار ملت را آدم کند.

7 سال دفاع مقدس فرهنگی

اگر در هر شهری از شهرهای متمدن جهان این‌چنین کشتار و فاجعه‌ای اتفاق افتاده بود و در یک روز چنین جنایتی می‌شد، آن‌هم بر سر یک مسئله فرهنگی، مسلماً بعد از ٨٠ سال به‌اندازه یک موزه، اثر هنری درباره این اتفاق وجود داشت. اما الان در کل مشهد یک تابلوی نقاشی یا یک نمایشنامه موفق یا یک رمان درباره واقعه گوهرشاد نیست.

حسن روح الامین؛ نقاش واقعه مسجد گوهرشاد

«حسن روح الامین» این روزها واقعه حمله نیروهای نظامی رضاخان به قیام مردم در مسجد گوهرشاد را نقاشی می‌کند.

جست‌وجویی برای یک شهید در 80 سال پیش

محققان اما در اثنای پژوهش خود به نکته تازه ای برخورد می کنند. در صفحات ثبت متوفیان دهه سوم تیر 1314 یعنی همان ایامی که واقعه گوهرشاد رخ داده علت مرگ 20 نفر اصابت گلوله ذکر شده است.

مقابله با آژان‌ها، از ننه خاور و مادر رفسنجانی تا خواهر آیت‌الله بروجردی

داستان 21 تیر ماه 1314 مسجد گوهرشاد یکی از آن روایت هایی است که قابلیت پرداختن هنری و رسانه ای و حتی علمی را دارد. در حال حاضر یک سایت اینترنتی با جدیت برای جمع آوری محتوای تولید شده در این زمینه از سوی جامعه تلاش می کند تا به استقبال هشتادمین سالگرد این واقعه تاریخی برود. آن هم با روایتهایی که ردپای خانواده چهره های سرشناس متعددی در آن دیده می شود.

اهتمام به امر دین در میدان‌های دشوار

رفتار و منش عملی ایشان در زندگی شخصی به گونه‌ئی بود که گفتارش را نافذ و اثرگذار میکرد. او متعبّدی مراقب و اهل تضرّع و بکاء و خشوع، بود؛ تمتّعات متعارف زندگی از قبیل خوراک و پوشاک و شئون اجتماعی و امثال آن، در زندگی او نمودی نداشت. درعین‌حال اهتمام به امر دین در میدانهای دشوار و پر خطر، از قبیل حضور در مجاهدت علمای مشهد در مسجد گوهرشاد در سال ۱۳۱۴ شمسی، از نقاط برجسته‌ی زندگی او بود که تحمّل زندان و تبعید شش‌ساله از سوی دستگاه رضاخانی در سمنان و شهر ری نتیجه‌ی قهری آن به شمار میرفت.

شیخ محمدتقی بهلول گنابادی کیست؟

شیخ محمدتقی بهلول سخنرانی کوبنده‌ای را علیه ماجرای کشف حجاب انجام داد و بعد از آن به افغانستان گریخت. دولت افغانستان به دلیل نداشتن گذرنامه وی را زندانی کرد. شیخ بیش از ۳۰ سال در زندان‌های افغانستان به بدترین شکل ممکن زندانی بود.

مستند «خورشید‌ مرده‌ بود» نقد می‌شود

به مناسبت 21 تیر ماه سالروز واقعه مسجد گوهرشاد مستند «خورشید مرده بود» به کارگردانی مریم السادات مومن زاده اکران و بررسی می شود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.