داوری‌اردکانی تجربه تجدد را بررسی می‌کند

نشست تخصصی «تجربه تجدد ایرانیان از عصر مشروطه تا امروز» با حضور دکتر رضا داوری اردکانی برگزار می شود.

تبعات ورود انگلیس به ماجرای مشروطه

ورود انگلیس به ماجرای مشروطه تبعات زیادی داشت: اول اینکه عدالت‌خانه تبدیل به مشروطه شد. دوم اینکه مجلس شورای اسلامی تبدیل به مجلس شورای ملی شد و دیگر اینکه دین‌ستیزان بازیگران و صحنه‌گردانان شدند.

فاصله ایدئولوژیک مشروطه با انقلاب اسلامی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مشروطیت یک تجربه دریافت شده برای انقلاب است و فاصله ایدئولوژیک بین مبانی فکری، اجتماعی و سیاسی آن با انقلاب اسلامی زیاد است.

دلیل اختلاف مشروطه‌ و مشروعه‌خواهان

11 مرداد سالروز شهادت آیت الله شیخ فضل الله نورى است و 14 مرداد، روز صدور فرمان مشروطیت. تاکنون در باب نهضت مشروطه و علل مخالفت شیخ شهید با حکومت مشروطه سخنان بسیارى گفته شده و تحلیلهاى متفاوتى ارائه شده است.

«نهضت مشروطه»،چه بود؟چه نبود؟

حتی نویسنده تاریخ مشروطه ایران، کسروی که چهره ضدّ دین، آخوند ستیز، وابسته به غرب و تحریفگر و مغرض بود، صریحا اعتراف می کند که بدنه انقلاب مشروطه، فعالان و فداکاران آن، رهبران و شعارهای آن، همگی دینی و مسجدی و علمائی و کار روحانیت و متدیّنین بود و مطالبات آنان، اجراء کامل قوانین شریعت اسلام، حفظ منزلت علماء دین و اطاعت از آنان، مبارزه با فساد و ظلم و رشوه و استبداد حاکمان،مبارزه با نفوذ اجانب و کفّار غربی در سیاست و اقتصاد کشور و از این قبیل بود و هرگز شعارهای لائیک و غربی ومطالبات غیر شرعی نداشتند.

شیخ فضل‌الله به مشروطه حداقلی باور داشت

اگر مشروطه به معنای حداکثری به معنی این باشد که ولی فقیه ناظر بر امور نباشد شیخ هیچ وقت قائل به چنین مجلسی نبود. اگر مقصود مشروطه حداقلی است یعنی تحدید استبداد به قانونمندی متناسب با مزاج ایرانیان، شیخ همیشه قائل به مشروطه بود.

عکس: روایت آنتوان سوروگین از ایران قاجاری

آنتوان سوروگین بی شک یکی از مهمترین عکاسان زمان قاجار به شمار می رود.

هماوردجویی مدرس و «استعفای» رضاخان

شهید مدرس از مهمترین مخالفان حکومت رضاخان بود که در کسوت روحانیت قرار داشت و بارها با اظهارنظرهای شجاعانه، حکومت پهلوی اول را به چالش کشید. هنگامی که رضاخان احساس کرد خطر مدرس برای حکومتش بالا گرفته، او را تبعید و شهید کرد.

گزارش تصویری: خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان، برخی از حرکت های تاریخی، فرهنگی و سیاسی را حکایت میکند که نه تنها در سطح شهر و حتی کل کشور اثرگذار بوده ، بلکه در برخی موارد بر جهان اسلام نیز اثر داشته است. تصاویر می تواند تا حدودی فضای زیبای خانه مشروطه را روایت کند.

دل‌نوشته حجت‌الاسلام منذر در رثای سربدار مشروطه

در حالی نخستین سالگرد ارتحال «مُنذِر» نویسندگان را پشت سر می‌گذاریم که هنوز هم، نام این مورخ صاحب‌سبک و مدافع غیور مکتب تشیّع برای توده مردم ناشناخته است.