حکومت اسلامی از مبانی تا مقاصد در یک کتاب

درسنامه جامع دانشجویی «حکومت اسلامی از مبانی تا مقاصد» نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمد نجفی، مدرس حوزه‏ علمیه قم از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

حمایت ضد مشروعیت اسراییل

اسرائیل باید برای دولت جدید السیسی لابی کند اما نه به طور علنی، زیرا در خاورمیانه هر حکومتی که از حمایت اسرائیل برخودار می شود، مشروعیت خود را هم از دست می دهد.

مبانی مشروعیت حکومت جهانی حضرت مهدی

به لحاظ عملکردی نیز، عملکرد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف براساس احیای کتاب الهی و سنت نبوی صلی الله علیه و آله و سلم و متحد کردن ملت‌ها و امت‌ها تحت دین اسلام خواهد بود. امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: «به خدا سوگند ای مفضل که او (حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف) اختلاف میان ملت‌ها و ادیان را بر می‌چیند و دین، «واحد» می‌شود همان گونه که خدا فرموده است: دین (حقیقی) در نزد خدا، اسلام است».

استاد مصباح یزدی: نقد ولی‌فقیه نه‌تنها جایز بلکه بر همه واجب است

ما نه تنها انتقاد از ولی فقیه را جایز می شمریم، بلكه بر اساس تعالیم دینی، معتقدیم یكی از حقوق رهبر بر مردم لزوم دلسوزی و خیرخواهی برای اوست. این حق تحت عنوان النصیحه لأئمه المسلمین تبیین شده است… نه تنها انتقاد از ولی فقیه جایز است، بلكه واجب شرعی مسلمانان است و منافع و مصالح شخصی و گروهی نباید مانع انجام آن شود.

تحلیلی جامعه شناختی از حضور مردم در 22 بهمن

پيدايي يك چنين وضعيتي پديده‌اي بي‌مانند در عمر نظام هاي سياسي و انقلاب است. همانگونه كه هيچ انقلابي از انقلابات عصر جديد پس از انقلاب فرانسه به اين ظرفيت، امكان و جرات نداشته كه سرنوشت خويش را به راي مردم و انتخاب آنها متكي كند، هيچ يك از آنها و يا حتي حكومت هاي تثبيت شده نيز در خود جسارت و امكان پذيرش اين مخاطره عظيم را نداشته كه هر ساله و در نتيجه سرنوشت خود را به پديده حضور مردمي كه در بيست و دوم بهمن ما شاهد آنيم، مشروط كند. اما اين تنها بخشي از مشكل است .

مشروعیت زدایی به روش جین شارپ

البته اين مرحله از مشروعيت زدائي بخش پاياني و نهائي انقلابهاي مخملي است چرا که در انقلابهاي مخملي که عمدتا نزديک انتخابات صورت مي گيرد مراحل مختلفي وجود دارد و القاء تقلب قبل از انتخابات / دروغگو معرفي کردن دولت / استفاده از نمادها و رنگها براي القاء پيروزي قبل از انتخابات / ديکتاتور معرفي کردن دولت و شعار مرگ بر آن سر دادن مراحل نخستين مشروعيت زدائي است.