آمریکا با عزت ملت ایران مشکل دارد/ مگر مصدق هم “مرگ بر آمریکا” گفت؟

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با عزت ملت ایران مشکل دارد وگرنه مصدق که مرگ بر آمریکا نگفت و با آنها مشکلی نداشت اما علیه او کودتا کردند چرا که مصدق می خواست نفت ایران ملی و برای ملت باشد.

عراقی گفت «کاش از نواب جدا نمی‌شدیم»

عراقی می‌گفت: نمی‌دانم چرا جبهه ملی و نهضت آزادی از مصدق حمایت می‌کنند؛ در حالی که دکتر مصدق در تمام عمرش دو رکعت نماز نخوانده است.

مصدق به آمریکا بیش از حد اعتماد کرد

موسی حقانی در سی و چهارمین نشست فیلمسازان جوان سینمای انقلاب گفت: اختلاف بین مصدق و آیت الله کاشانی یکی از حواشی کودتای ۲۸ مرداد است که توجه به بیش از حد به آن اصل کودتای آمریکا را به حاشیه برده است.

توهم توطئه چپ برای تطهیر آمریکا و انگلیس

مهمترین ابزار برای فرافکنی نقش استعمار انگلیس و آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد، برجسته کردن خطر دخالت شوروی است. برخی در این جهت چنان پیش رفته‌اند که کودتا را اجتناب‌ناپذیر و بلکه واقعه‌ای مثبت می انگارند.

جنگ نرم آمریکا، مصدق را سرنگون کرد

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: مرحوم مصدق را مهره آمریکا نمی‌دانم اما چوب خوش‌بینی به امپریالیسم را خورد.

روایت «کودتای آمریکایی» در شبکه مستند

مستند «کودتای آمریکایی» با موضوع کودتای ۲۸ مرداد و در گفتگو با شخصیت‌‌هایی چون نویسنده کتاب تمام مردان شاه، یک تاریخ نگار ارمنی ایرانی، یک سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا و گزارشگر آن زمان ABC پخش می شود

قیام سی تیر؛ قدرت‌نمایی پیوند دین و سیاست

این قیام بازتاب وسیعی در سراسر خاورمیانه داشت به طوری که یک هفته پس از آن، افسران آزاد مصر ملک فاروق را برکنار کردند

عکس: مصدق در بیمارستان نیویورک

مصدق در اولین روزهای ورود به امریکا مذاکرات و دیدارهای خود را در بیمارستان انجام داده و همزمان برای درمان تحت نظر پزشکان امریکایی قرار داشت. گفته می شود مصدق پس از اطلاع از هزینه های بالای بیمارستان فورا می خواهد به بهانه حضور در جلسه شورای امنیت بیمارستان را ترک کند.

مصاحبه بی‌بی‌سی با طراح کودتای ۲۸ مرداد

بر اساس اسناد منتشر شده، عملیات کودتا شامل گام‌های متعددی بود که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: توسل به تبلیغات سیاسی برای تحلیل بردن مصدق از نظر سیاسی، واداشتن پهلوی به همکاری، رشوه دهی به اعضای مجلس، سازمان‌دهی نیروهای امنیتی و ترتیب دادن تظاهرات خیابانی.

تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت از نگاهی دیگر

متاسفانه وقایع نگاری نهضت ملی شدن صنعت نفت به گونه‌ای بوده است که با مطالعه‌ی آن‌ها برخی از باورهای نادرست در ذهن‌ها به وجود آمده است و مسیر تاریخی آن را به نفع شخص یا جریان خاصی کشانده است؛ شاید روشن‌گری این دوره‌ی مهم تاریخی و پرداختن به زوایای پنهان این نهضت ملی مذهبی باعث شده است که دکتر محمد حسن سالمی قلم به دست گیرد

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.