اختاپوسی به نام فروشگاه های اینترنتی

تهییج مردم به خرید کالا جدا از اینکه یکی از علل مختلف ترویج مصرف گرایی محسوب می شود، یکی از روش های فروشگاه های اینترنتی است که هرچند در ظاهر و به طور دروغین به نفع خریدار است اما در واقع روشی است برای سودافزایی هرچه بیشتر این فروشگاه ها. این روش تحت عناوینی چون “حراجمعه” که یک نوع کپی برداری از جوامع غربی است عملی میشود و بارها نیز از سوی افراد و رسانه های مختلف مورد اعتراض قرار گرفته است.

تضاد فرهنگ رمضان با فرهنگ سرمایه داری

یورام عبدالله وایلر محقق آمریکایی معتقد است: نظام سرمایه داری مبتنی بر تشویق روزافزون مصرف گرایی در زمینه غذا، کالا و خدمات است که به طور اساسی با روح و آموزه های رمضان در تضاد است.

علیه کانت و مصرف‌گرایی

کرافورد در کتاب جهان فراتر از ذهن دربارهٔ آشفتگی‌های تکنولوژیک صحبت نمی‌کند بلکه ازخدعه‌های معرفت‌شناسانه‌ای حرف می‌زند که از عصر روشنگری به آن‌ها باور داریم. کرافورد معتقد است پریشانی ما نشان از کژنمایی از «خود» دارد. او ریشه‌های این مشکل را در فلسفۀ عصر روشنگری، بخصوص در آرای ایمانوئل کانت جستجو می‌کند. کانت معتقد بود دانش و اخلاق باید ضرورتاً درون ذهن جای گرفته باشند و بنابراین وجود باید از طریق اتونومی فرد تفسیر شود. فلاسفۀ عصر روشنگری در اواخر قرن هفده و در طول قرن هجدهم اهمیتی بی‌سابقه برای فرد عاقل، به عنوان موجودی مستقل از جامعه، قائل شدند. گریسی آلمستد جهان فراتر از ذهن را بررسی می‌کند.

ترویج فرهنگ مصرفی با محوریت اقتصاد انگلی

ورود مستقیم سرمایه و کالای خارجی پس از توافق نهایی ایران را مبدل به بازار مصرفی خواهد نمود و بر اقتصاد غیر مولود و خام فروش پس از دفاع مقدس تاکید دوباره خواهد داشت.

جاسوسی خودخواسته از مسئولان عالی رتبه

در سال های اخیر با رشد روزافزون تولید کالاها، مصرف گرایی نیز افزایش چشمگیری داشته است.

رسانۀ ملی و پارادوکس ارزش‌گرایی-مصرف‌گرایی

تبلیغات تلویزیونی به‌تازگی در قالب قرعه‌کشی جوایز ویژه و باارزش، حمایت مالی از برنامه­‌های پرمخاطب به گونه‌­ای صریح، ضمنی و یا زیرپوستی به اقناع مخاطب در مصرف یک نوع کالای خاص و یا استفاده از خدمات شرکت، بانک و یا مؤسسه‌ی مالی می­‌پردازد. روندی فزاینده که مخاطب برای پیگیری برنامه‌ی مورد علاقه خود ناچار و ناگزیر از مشاهده­‌ی آن است.

بزرگترین محموله پورشه وارد ایران شد

بزرگترین محموله خودروهای سواری پورشه در آبان ماه امسال به تعداد 49 دستگاه و ارزش 3.9 میلیون دلار وارد کشور شد. این محموله از خودروهای سواری پورشه از مبدا امارات و از طریق گمرک یزد در آبان ماه وارد شد.

گذار از جامعه‌ انقلابی به جامعه‌ مصرفی

شکاف طبقاتی و اجتماعی در دهه‌ی نخستین انقلاب بسیار کم بود و افراد سعی می‌کردند «عدالت»، «ایثار» و «گذشت» را سرلوحه‌ی اعمال خود قرار دهند و بر همین مبنا با سایر افراد جامعه رفتار کنند. شروع جنگ تحمیلی علیه انقلاب نوپای ایران موجب ایجاد هم‌بستگی و انسجام بیشتر اجتماعی شد و کماکان قناعت، ساده‌زیستی و ایثار در جامعه‌ی انقلابی ایران نمود عینی‌تری یافت.

راه‌های مبارزه با اثرات روزه‌داری!

این روزها از در و دیوار، نسخه‌هایی می‌بارد که در آن‌ها، تکنیک‌های غلبه بر گرسنگی و تشنگی را یادمان می‌دهد. تلویزیون، گزارش‌های ویژه پخش می‌کند با این موضوع که «چه بخوریم و بنوشیم تا در رمضان، گرسنگی و تشنگی را کمتر احساس کنیم»

آیا شما هم کالای مارک‌دار می‌خرید؟

یکی از بارزترین عینیت‌های مصرف‌گرایی، هزینه کردن برای کالایی است که در اصطلاح «برند» می‌نامند. اگر بخواهیم نگاهی عمیق به پدیدۀ برند داشته باشیم باید این سوال را پاسخ دهیم که کالای برند چرا خریداری می‌شود؟

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.