بیشترین معضل اجتماعی به تربیت برمی‌گردد

فقدان ادب و تربیت، اساس هر شری است. اگر معضلات اقتصادی وجود دارد و اگر آسیب‌های اجتماعی را در جامعه مشاهده می‌کنیم بیشترین دلیل آن به تربیت برمی‌گردد و بیشترین سرمایه ما باید برای آموزش افراد صرف شود.

دغدغه امام علی حکومت و حاکمان بود

نباید کسی در جایگاه حکومت، احساس خدایی کند، دچار گردن فرازی شود و تکبر بورزد. حکومت به این معانی نیست. حضرت در ادامه جملاتی که از نامه 53 گفته شد، فرموده اند که «و اذا احدث لک ما انت فيه من سلطانک ابهه او مخيله» اگر این قدرت حکومتی که تو از آن برخورداری ، نخوتی در تو ایجاد کرد و احساس ابهت کردی و دچار تکبر شدی، «فانظر الي عظم ملک الله فوقک ، و قدرته منک علي ما لا تقدر عليه من نفسک». حضرت این را می خواهد القا کند که اگر انسان در جایگاه قدرت قرار بگیرد، خطری او را تهدید می کند و نفس قدرت، خطرآفرین است و انسان را به نخوت و تکبر می کشاند.

برنامه اقتصادی دولت امام علی(ع)

امیرمؤمنان(ع) معتقد بود اگر در جامعه فقیر می بینید، در درجه اول به دلیل بی تدبیری و سوء تدبیر و برنامه غلط اقتصادی است، بیان کرد: اگر در جامعه ای برنامه درست اقتصادی وجود داشته باشد بعد از مدتی باید فقر به شدت کاهش یابد، چنانکه در حکومت علی(ع)، حضرت با برنامه اقتصادی به سامان، وقتی قدری حکومت خود را به پیش برد تقریبا فقیر در جامعه نبود

«لوح بینایی»؛ جدیدترین اثر دلشاد تهرانی در حوزه نهج‌البلاغه

مدیر گروه نهج‌البلاغه دانشکده علوم حدیث، از اتمام نگارش جدیدترین اثر خود در حوزه تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه با عنوان «لوح بینایی» و انتشار آن در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.