دگردیسی ذهن‌ها: تبدیلِ ذهنِ پردازشگر به دالانِ اطلاعاتِ نامفید

شاید در نگاهِ اول و به زعمِ‌ بسیاری، همانگونه که تلویزیون و رادیو دشمن یا رقیبِ‌ جدی مطالعهٔ کتاب نشده‌اند (که من این‌طور فکر نمی‌کنم) شبکه‌های اجتماعی نیز مانعی بر سر راه مطالعه نباشند. اما آن‌چه امروز می‌خواهم درباره‌اش هشدار بدهم، نابودی مطلق مطالعه است.

خبرنگاران چه کتابهایی را پیشنهاد می‌کنند؟

اولین نشست کتابخوان خبرنگاران برگزار شد و تعدادی از اصحاب رسانه کتاب هایی را به عنوان پیشنهادات خود برای مطالعه، به حاضران و مخاطبان معرفی کردند.

چگونه جلوی انحطاط فرهنگی را بگیریم؟

عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به دوری مردم از کتاب و مطالعه گفت: بدیهی است این معضل تا رسیدن به یک واقعیت تلخ پیش می‌رود و آیا می‌توان جلوی این انحطاط فرهنگی را گرفت؟

چگونه کتاب، کالای فراموش شده زندگی ما شد؟

عادت به مطالعه، کجا و کی‌اش فرقی نمی‌کند. در مترو یا بی‌آرتی، صبح یا شب، بین دو نیمه فوتبال یا قبل از خواب. همین وقت‌های مرده، کلی کتاب می‌شود برای خودش.

سارقان علاقه‌ای به مطالعه ندارند!

تحقیقات مرکز مطالعات مالکیت معنوی و حق تکثیر در انگلیس نشان می‌دهد کتاب‌های الکترونیک در مقایسه با انواع بازی‌ها و فیلم‌ها با کمترین میزان دانلود غیرقانونی و دزدی اینترنتی مواجه هستند.

مطهری‌خوانی، چرا و چگونه؟

نباید تصور کرد که می‌توان برای همیشه به ایشان اکتفا کرد و در یافته‌ها و فراورده‌های فکری ایشان، متوقف و ساکن ماند. خاصیت علم این است که در هیچ نقطه‌ای متوقف نمی‌شود و همواره در حال پیشرفت و گسترش است. جناب علامه را نمی‌توان نقطه‌ی پایان و نهایت علم قلمداد کرد و از حرکت بازایستاد.

چرا آیت‌الله خامنه‌ای این‌قدر کتاب می‌خوانند؟

رهبری به مثابه روشن فکر مسئول احساس نیاز می‌کنند تا از جریان های فکری و فرهنگی جامعه با خبر باشند. این خبرگیری دسته اول است و محدود به بولتن و نکات دیگران نیست. همین امر سبب شده رهبری هم جریان‌های مختلف بعضاً مهجور و حتی مغضوب جریان‌های رسمی را شناخته، ترسیم دقیقی از نقشه فکری و فرهنگی دشمن داشته باشند، فرصت‌های خودی را خوب شناخته و در دام تهدیدمحوری و نگاه‌های امنیتی نیفتند، و از سوی دیگر نکات ایجابی مهمی را مستند به این موارد مطرح کنند.

کتاب دیده نمی‌شود تا خوانده شود

 دکتر مهدی فضائلی، مدیرعامل انتشارات سروش است. کسی که تجربه فرهنگی زیادی دارد و سال‌ها در عرصه کتاب و نشر فعالیت داشته است. البته او تنها یک ناشر نیست و کارشناس خبره‌ای نیز در حوزه فرهنگ و رسانه است. فضائلی عضو هیئت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز هست. با او در غرفه انتشارات سروش […]

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.