پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

نکات کلیدی به منظور کسب برکاتِ معنویِ زوار اربعین

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود«إن لربّکم فی أیام دهرکم نفحات،ألا فتعرضوا لها؛ پیامبر اعظم فرمودند: همانا در طول عمر شما، نسیم­های الهی وزیدن می­گیرد، پس هشیار باشید و خود را در معرض آنها قرار دهید»(۱). به طور قطع زیارت اربعین سالار شهیدان به سبب ویژگی های کم نظیر ابعاد و مختصات برگزاری، […]

صنعت و تکنولوژی جزئی از علم دینی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سرمایه داری حاکم بر غرب همانند تفکر نمرود و قارون است که براین اساس اعتقاد داشتند که باید تا جایی که امکان دارد طبیعت و عالم را غارت کرد و برای آنها حقوق دیگران معنایی نداشت و این در حالی است که اسلام با این منطق مخالف است.

جوانان امروز دیندارند یا دین گریز؟

اصل دین عبارت است از ایمان و عمل صالح. بیاییم تقسیم بندی های بی وجه را مصدر تولید تحلیل های بی وجه نکنیم. جوانان ما دین دارند زیرا که در عرصه ایمان مومن و در عرصه عمل صالح دارای اعمال صالح اند و این که برخی از اعمال صالح را انجام نمیدهد و گناهانی مرتکب میشوند آنها را از دایره ایمان و عمل صالح خارج نمی کند.

تفنّن می‌تواند معطوف به بصيرت و رشد باشد

هنر و سينما، هم به لحاظ انديشه و انگيزه‌ی «هنرمند» و هم به لحاظ نتيجه كار او، قابل تقسيم به اسلامي و غير اسلامي است.

عقلانیت دینی جایگزین عقلانیت خودبنیاد شود

معنویت دینی بسیار فراتر از رفع بحران های دنیوی است مدرنیته معنویتی را جویا است که مشکل بحران این جهان را برای او حل کند نه اینکه انسان را بسازد اما در معنویت دینی همه ادیان الهی به دنبال ساختن انسان هستند. گوهر مدرنیته یعنی عقلانیت خودبنیاد تنها بخشی از نیازهای معنوی بشر را در دنیای معاصر تأمین می کند اما بشر معاصر برای تأمین همه نیازهای خویش باید به سراغ عقل و دین یا عقل و وحی برود تا به معنویت دینی دست یابد.

سینمای دینی و مفهومشناسی تخیل و معنویت

بیست و نهمین هفته نامه صوتی استاد رحیم پور ازغدی با موضوع « سینمای دینی و مفهومشناسی تخیل و معنویت » منتشر شد

کار فرهنگی کردن یعنی نجات غریق بودن

نه فعالیت فرهنگی، نه عبادت و نه نبرد در راه خدا – چه نظامی و چه فرهنگی – آدم را نجات نمی‌دهد. پس چه چیزی نجات می‌دهد؟ عبودیت و بندگی. عبادت یکی از جلوه‌های بندگی خداست. اگر عبادت در بطن عبودیت نباشد، می‌شود مثل شیطان که 6 هزار سال عبادت کرد.

صوت: شهرسازی و معماری؛ عقلانیت، عدالت، معنویت

هشتمین بسته‌صوتي «پرسش وپاسخ»بااستادحسن رحيم‌پور (ازغدی) به مناسبت انتخابات شورای شهرو خطاب به مدیریت‌های شهری در دسترش قرار گرفت.

برخی فیلم ها پیام اخلاقی دارند اما دینی نیستند

مسئله این نیست که پیام های خوب و اخلاقی بدهیم چرا که فیلم هایی با همین مضمون در غرب هم ساخته می شوند، مسئله این است که روح معنویت در این پیام های اخلاقی وجود ندارد.

توجیه معنویت سکولار، دین کاذب است

کذب علمى این نوع معنویت بر مبناى هستی ‏شناسى دینى و تفسیر معنوى جهان در صورتى است که بیان فوائد و کارکردهاى دنیوى دیانت با تقلیل گرایى و تنزل حقیقت دین به همین افق محدود شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.