ورود سازمان بازرسی به موضوع معوقات بانکی

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان ورود جدی به موضوع معوقات بانکی داشته و نشست‌هایی را در این زمینه با بانک مرکزی برگزار کرده است.

بيشترين‌مطالبات معوق‌ برای بانك‌ملی است

شاید یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی نظام بانکی کشور طی چند سال اخیر ، سیر فزاینده مطالبات معوق بانكی بوده که محصول پرداخت تسهیلات تکلیفی بعضا کارشناسی نشده و یا حتی عدم اعتبار سنجی مناسب بوده است ، این روند افزایشی مطالبات بر شبکه بازار پول و عملكرد نظام بانکی تأثیر گذاشته و حتی توان وام‌دهی بانک‌ها را تا حدی تضعیف کرده است.

دارایی‌های بدهکاران کلان بانکی ضبط می‌شود

در این طرح نمایندگان با همراهی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به دنبال آن هستند که در صورتی که بدهکاران کلان بانکی از پرداخت بدهی خودداری کنند، اموال و دارایی‌های آنها به عنوان سرمایه در اختیار بانک‌ها قرار گیرد.

امتناع بانک‌ها از پیگیری بدهکاران دانه‌درشت

مدیرعامل شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکی بار دیگر از عدم همکاری بانک‌ها با این شرکت گلایه کرد و گفت: از بین ۴۰۰ پرونده‌ای که از سال ۸۸ دریافت کردیم، ۱۹۵ فقره پرونده ثبت شده است

لیست بدهکاران بانکی منتشر شد

در سیستم بانکی کشور ۱۴۳۲ بدهکار میلیاردی وجود دارند که ۹۰۰ نفر آنها بدهی بالای ۱۰ میلیارد تومان داشته و ۵۳۲ نفر دیگر آنها بدهی بالای ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و هزار میلیاردی دارند.

در معرض حمله گازانبری آمریکا و اسلام آمریکایی هستیم

جلیلی نظام بانکی و سیستم اقتصادی را نامطلوب دانست و گفت: این سیستم به‌گونه‌ای مشکل دارد که 23 نفر مبلغی بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند، این مبلغ چیزی حدود 3 برابر یارانه تمام مردم در یک ماه است، جالب‌تر آنکه این افراد به هیچ نحوی در کارهای تولیدی فعالیت ندارند و این مسئله از جمله مواردی است که باید در اولویت دولت اقتصادی قرار بگیرد.

مرحمت عالی در حق ابر بدهکاران مالی+سند

این سند با درخواست مشترک رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب دولت رسیده و هشتم بهمن با شماره 49909ت/169061 از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

۶۱ بدهی‌بانکی بیش از۱۰۰ میلیاردتومانی داریم

در طبقه بندی بانک مرکزی ، بدهکاران بالای 500 میلیون ریال یا 50 میلیون تومانی تا 173 مورد و شامل اشخاص حقیقی و حقوقی است که عمده آنها حقوقی و از بنگاه ها و شرکت ها هستند.

100 هزار میلیاد تومان بدهی بانکی چه خواهد شد؟

تنها کمتر از 15 درصد این بدهی متوجه فعالیت‌‌های فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی است و از این رقم‌ تنها پنج درصد مربوط به معوقات بخش تولید است‌ بنابراین 85 درصد معوقات مربوط به بخش‌هایی غیر از فعالان اقتصادی است که باعث شده مشکلات زیادی در کشور ایجاد شود.

بانک‌های خصوصی تب دارند

اکنون مطالبات معوق کل سیستم بانکی به 78 هزار میلیارد تومان بالغ شده است و تقریبا یک سوم مطالبات مربوط به بانک های خصوصی است.