پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

فیلسوفی که در جوار حضرت‌علی(ع)تدفین شد

منقول است که ملاصدرا، میرداماد را در خواب دید و پرسید که چرا مردم مرا تکفیر کردند اما تو را خیر؟ میرداماد پاسخ داد که من مطالب حکمت را چنان نوشتم که علما از فهم آن عاجزند اما تو ملامکتبی نوشتی که همه می‌فهمند، بنابراین تو را تکفیر کردند!

نظریه بی‌طرفی دولت‌ها نسبت به اخلاق غیرتوحیدی است

معنویت و تکامل اخلاقی و فردی در انسان، بدون جامعه سازی و عدالت اجتماعی و بدون نظام سازی اسلامی و نیز تفکیک حریم مادی و معنوی، اخلاق از سیاست، وتفکیک دین از دولت و شریعت از مدنّیت، همگی مانع تکامل انسان از دیدگاه صدرایی است که ظاهر عالم را تابع باطن عالم و محسوسات را تابع معقولات سزاوار می‌داند زیرا اگر سیاست و اقتصاد و رسانه و آموزش و پرورش، تابع شریعت نباشد، کمالات دنیوی و اخروی بشر، هر دو به خطر می‌افتد.

ملاصدرا، از معرفت‌شناسی تا علوم انسانی

«معرفت‌شناسی» صدرایی با «هستی‌شناسی» او، منسجم است و اساس «روانشناسی» و «تعلیم و تربیت» و سپس همه «علوم انسانی» را در مسیر دیگری قرار می‌دهد.

جدول: فلاسفه و عرفای مسلمان را بشناسید

در دو جدول زیر فهرستی از اسامی فلاسفه و عرفای مسلمان همراه با اطلاعاتی درباره زمان و مکانِ تولد و وفات ایشان به ترتیب تاریخ جمع‌آوری شده است:

مرجعيت؛ برتري امام خميني(ره) نسبت به ملاصدرا

نويسنده كتاب «انديشه سياسي امام خميني(ره)» بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران را متفكر حكمت متعاليه دانست و گفت: ايشان از مقام مرجعيت و قدرت حركت دادن مردم برخوردار بودند و اقداماتي انجام دادند كه نتيجه آن در تاسيس جمهوري اسلامي متبلور شد، مقامي كه ملاصدرا با وجود برتري انديشه و آثار فلسفي‌اش از ان برخوردار نبود.

آیا انقلاب اسلامی، حرکتی صدرایی است؟

مردی که عمری را به فلسفه صدرائی پرداخته به جاست که چنین شیفته فلسفه صدرائی گردد و چون با سرچشمه‌ای که امام از آن نوشیده نا آشنا و هنرنمائی ملاصدر را دیده است بجاست که چنین بیاندیشد ولی اگر با همین کوشش و سعی به مطالعه احادیث نبی (ص) و نهج‌البلاغه ولی اندیشیده‌بود چنین نمی‌گفت.

فلسفه اسلامی در دوران معاصر

فلسفه ملاصدرا كه به همت امام خميني (ره) و علامه طباطبايي در دوران معاصر احيا شد و به دست تواناي جوادي آملي، مصباح‌يزدي، حسن‌زاده آملي ترويج يافت و توسط كربن و ايزوتسو و نصر به انديشمندان مغرب زمين معرفي و ‌اكنون مقام معظم رهبري بر ضرورت فلسفه‌آموزي در حوزه‌هاي علميه تأكيد مي‌كنند.

از ملاصدرا تا امام صدر

حكمت متعاليه ظرفيتي به فرد واجد صلاحيت مي‎دهد كه بتواند با بهره‎گيري از روش‎هاي مختلف مطرح در حكمت متعاليه، مرزهاي دانش را بشكافد و در مقابل انديشه‎هاي رقيب، پيشتاز باشد و در عين‎حال، ضمن نوآوري از اعتقاد و باورهاي شيعي خويش هم كوتاه نيايد.

ساختار دانشگاه ما ضد علم است

دانشگاههاي ما اكنون تشريفاتي و آئين‌نامه‌ايي هستند. در حال حاضر در دانشگاه تهران به ميزان سه برابر استادان، كارمندان در حال فعاليت هستند و اين نمونه‌اي از يك دانشگاه سازماني است كه از پايين به بالا حركت نكرده بلكه بالعكس حالا به پايين حركت مي‌كند… اكنون در دانشگاههاي كشورمان هر فرد اگر يك تز را ارائه دهد وي به عنوان پرفسور يا دانشمند معرفي مي‌شود و اين در حالي است كه اكنون دانشجويان ما تنها در معركه نمره گرفتن هستند

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.