خوش‌بینی به آمریکا، عامل زمین‌گیری دولت مصدق شد

نداشتن برنامه، عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی و درون‌زا، نگاه به بیرون، عدم پیگیری اقتصاد مقاومتی و تاکید بر توان تولیدی داخل، عدم توجه به فساد مالی و اقتصادی و … شاه‌کلیدهایی هستند که دولت‌ها در مسیر پیشرفت زمین‌گیر می‌کنند. تحریم دولت را زمین نمی‌زند، اما بی‌برنامگی چرا!

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

رزم آرا یکی از پدیده های نظامی زمان خودش بود که هوش سرشار و پر کاری او در اسناد قابل اثبات است و برای همین است که هم روس ها و هم آمریکایی ها و هم انگلیسی بر سر انتخاب او برای نخست وزیری تفاهم داشتند.

رد پای تفکر دولتمرد قاجاری؛ از نفت تا اورانیوم

در همه‌ی حق امتیازهایی که به کشورهای غربی داده شده، پای یکی از روشنفکران ایرانی به عنوان «دلال» یا «امضاکننده» در میان است! برای مثال، انعقاد قرارداد ننگین «گلستان» و «ترکمانچای» توسط میرزا ابوالحسن‌خان ایلچی، اعطای قرارداد رویتر توسط میرزا حسین‌خان سپهسالار و میرزا ملکم‌خان، تجزیه‌ی هرات از ایران توسط یک هیأت ایرانی به ریاست فرخ‌خان امین‌الدوله غفاری، واگذاری امتیاز لاتاری به‌وسیله‌ی میرزا ملکم‌خان، واگذاری امتیاز رژی توسط میرزا علی‌اصغرخان امین‌السلطان

صنعت ملی نفت ایران ۶۴ ساله شد

امروز ۲۹ اسفند ماه، شصت و چهار سال از سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران می گذرد و در طول بیش از ۶ دهه از مدیریت ملی صنعت نفت و گاز کشور، این لوکوموتیو توسعه اقتصاد و صنعتی کشور با وجود اعمال سخت ترین تحریم‌ها متوقف نشده است.

خطیب آخرین نماز جمعه تهران در سال ۹۳

نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی در مصلای امام خمینی(ره) اقامه می‌شود.

استرداد شروعی برای سینمای تاریخ ایران معاصر

استرداد که در ژانر تاریخی و امنیتی می‌گنجد، شاید فیلمی عالی و حرفه ای نباشد، ‌اما قطعاْ شروع خوبی برای برای پرداختن سینمای ایران به موضوعات تاریخ ایران معاصر است، که جسارت و خط شکنی آن حتی اگر به تعبیر بعضی سفارشی و با هزینه‌های بالا باشد، کار مهمی است.​

مصدق چگونه به قدرت بازگشت؟

در روز ۳۰ تیر ۱۳۳۱مردم ایران با رهبری آیت‌الله کاشانی با راهپیمایی در خیابان‌ها خواستار برکناری احمد قوام‌السلطنه و بازگشت دکتر محمد مصدق به پست نخست‌وزیری شدند.

تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت از نگاهی دیگر

متاسفانه وقایع نگاری نهضت ملی شدن صنعت نفت به گونه‌ای بوده است که با مطالعه‌ی آن‌ها برخی از باورهای نادرست در ذهن‌ها به وجود آمده است و مسیر تاریخی آن را به نفع شخص یا جریان خاصی کشانده است؛ شاید روشن‌گری این دوره‌ی مهم تاریخی و پرداختن به زوایای پنهان این نهضت ملی مذهبی باعث شده است که دکتر محمد حسن سالمی قلم به دست گیرد

آیا مؤسس انجمن حجتیه انقلابی بوده است؟

حیدر رحیم‌پور، پدر حسن رحیم پور متفکر انقلاب اسلامی، از مبارزان با سابقه دوران رژیم شاهنشاهی در خراسان بوده است که از نزدیک با بسیاری از اعضای انجمن حجتیه من‌جمله «شیخ محمود حلبی» پایه‌گذار آن آشنایی داشته است و در این کتاب بر خلاف بسیاری از انقلابیون از منش سیاسی شیخ حلبی دفاع می‌کند.

احمدی‌نژاد: ملی شدن نفت هنوز تکمیل نشده است

رییس‌جمهور گفت: قیمت نفت و محصولات نفتی، اقتصادی‌ تعیین نمی‌شود بلکه سیاسی تعیین می‌شود و اگر اقتصادی تعیین می‌شد، با حفظ سایر قیمت‌ها، قیمت آن حداقل ۱/۸ (یک و هشت‌دهم) قیمت کنونی بود.