روحانی: نظام «تحریم» شکسته شده است

 حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در دومین نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی که صبح امروز و همزمان با اولین سالگرد پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد ضمن عرض تبریک ایام باسعادت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) گفت: تبریک عرض می کنم ایام باسعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) […]

احياي حقوق مردم يا آغازي بر هژموني دولت

وقتي هيئت وزيران به‎عنوان شخصيت حقوقي دولت چيزي را تصويب مي‌‎کند اين ديگر حالت مصوبه به‌خود مي‌‎گيرد. اين مصوبه براساس قانون اساسي قابل ابطال است و الا موجب ديکتاتوري مي‌‎شود. اگر اين سنگ بنا کج گذاشته شود از اين به بعد هيئت وزيران هرچيزي را تصويب و لازم‌الاجرا مي‌‎کند و سازمان هم تشکيل مي‌‎دهد و اجازه به ابطال آن نمي‎دهد. اين کار اتفاقا خلاف حقوق شهروندي است!

منشور حقوق شهروندی منطبق بر نظام اسلامی نه منشورهای بین‌المللی

نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظریه مردم‌سالاری دینی است و باید مفهوم متفاوتی از حقوق شهروندی به معنای رایج را مطرح کند. در واقع باید مطالعه کرد تا یک نظریه بومی اسلامی بر تمامیت منشور حاکم گردد.

در منشور حقوق شهروندی از فرمان ۸ ماده‌ای الهام گرفتیم

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به الهام گرفتن منشور حقوق شهروندی از فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: ما با تدوین حقوق شهروندی دقت کرده‌ایم که در حدود اختیارات قوه مجریه عمل کنیم و ورودی به قوای دیگر نداشته باشیم.

منشور شهروندی تنها ژست سیاست نباشد

امیدواریم منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم تنها ژست سیاست نباشد و دولت با عملیاتی کردن این حقوق الگویی برای دیگر نهادها و قوا در حوزه تامین حقوق شهروندی شود.

منشور حقوق شهروندی منتشر شد

این منشور به مدت یك ماه برای اظهارنظر عموم ملت شریف ایران به ویژه صاحب نظران، اندیشمندان، دانشگاهیان، اساتید معظم حوزه های علمیه،‌ نهادهای مدنی و تشكل های مردم نهاد،‌ گروههای مختلف صنفی اعم از شهری و روستایی و عشایر غیور عرضه شده و پس از جمع آوری و اعمال نظرات رسیده به عنوان پیش نویس رسمی تقدیم رئیس محترم جمهور خواهد شد.