پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

شب تاریخی خندوانه

نگاه پیشرو و بدون محافظه‌کاری‌های معمول رامبد جوان و تیم سازنده «خندوانه» به مساله مهاجرین، اتفاق بی‌سابقه‌ای در تاریخ پرداخت رسانه‌ای افغانستانی‌ها بود. کسی نمی‌دانست چگونه و چرا دید رسانه‌ای به مهاجرین در رسانه‌های ایران به این سه حالت غیراخلاقی محدود شده بود: یک عنصر خطرناک و مجرمی هراس‌آور/ موجودی برای تمسخر و دست انداختن ظاهر و لهجه و…/ و در بهترین حالت، چهره‌ای که زندگیش در رنج مدام خلاصه شده است و لایق دلسوزی و نگاه ترحم‌آمیز است.

چهره‌ای متفاوت از زن افغان در ایران

در حال حاضر 30 پزشک متخصص افغان از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند و 150 نفر در رشته‌های پیراپزشکی تحصیل کرده‌اند ولی به نوعی بلاتکلیف هستند؛ از طرفی امکان بازگشت به افغانستان برای آنها وجود ندارد و از سوی دیگر وضعیت شغلی آنها باثبات نیست، در حالی که این افراد از امکانات همین کشور استفاده کرده‌اند و درس خوانده‌اند و دوست دارند از توانایی و پتانسیل آنها استفاده شود.

فرزندان خمینی سکوت نمی‌کنند

این یک اتفاق تاریخی در مسیر سرنوشت مهاجرین افغانستانی در ایران است.سرانجام مساله مهاجرین به جنبش دانشجویی هم رسید.بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با صدور بیانیه‌ای به کلیپ شرم‌آور این روزها اعتراض شدیدی کرد.

به نژادپرستی در نیروی انتظامی پایان دهید

صرف نظر از اینکه این دست رفتارها در هیچ جای دنیا قابل توجیه و پذیرفته شده نیست، برای انقلاب اسلامی به طریق اولی زیبنده نیست در کنار برخوردهای تحقیرآمیز مستمر در اداره‌جات مربوط به اتباع خارجی، هر از گاهی کلیپی از یک مامور انتظامی منتشر شود که یا بازداشت شدگان را مجبور می کند خودشان را کتک بزنند یا تنبیه بدنی شان می کند یا با فحش و ناسزا شخصیت آنها را زیر پا بگذارد. اینکه در آخرین کلیپ منتشر شده، مامور انتظامی شخصا اقدام به فیلمبرداری از اقدامات شرم‌آور خود نموده نشانگر عدم عزم ساختاری نیروی انتظامی برای برخورد با رفتارهای نژادپرستانه است.

از افزایش نفوذ ترکیه بر شیعیان هزاره افغانستان گله‌مند نباشیم

البته از حق نباید گذشت که مدارس ترک –افغان تنها مدارس افغانستان هستند که در آنها علیه شیعیان هیچ گونه تهمت و افترائی زده نمی‌شود و دانش آموزان شیعه برای دست کشیدن از عبادات روزانه و یا عبادت کردن به شیوه اهل سنت، هرگز مورد فشار قرار نمی گیرند.شماری از نخبگان شیعی نیز چنان جو زده شده اند که اصرار دارند (و در اینباره کتاب می‌نویسند) که هزارگان شیعه ابتدا ترک بوده‌اند و این ترک‌بودگی به تدریج مورد کم‌مهری قرار گرفته است!

ما از شهدای افغانی جنگ تحمیلی شرمنده‌ایم

جهت اطلاع این خانواده‌های محترم که بیم هم‌درس شدن فرزندانشان با اهالی کشور همسایه موجب شده است تا اعتراض خود را این گونه بیان کنند، تنها به سه شهید نوجوان افغانی اشاره می‌کنیم که در هشت سال دفاع مقدس تمام بدرفتاری‌های مردمان ایران را نادیده گرفته و مردانه در جبهه های حق علیه باطل ایستادند. یکی از آنها در وصیت نامه خود درباره تنها دارایی مالی‌اش نوشت: «موتورم را هم بفروشید و پولش را به جبهه واریز کنید.»

۱۵۸هزار افغانی بیمه تامین اجتماعی شدند

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور از بیمه تامین اجتماعی ۱۵۸ هزار تبعه افغانی آسیب پذیر در ایران خبرداد.

افغانی‌های ساکن تهران بیمه می‌شوند

مدیرکل اتباع استانداری تهران با اشاره به توافقات ایران و کمیساریای پناهندگان سازمان ملل گفت: در استان تهران ۲۸۰ هزار تبعه افغانی از اردیبهشت ماه سال آینده بیمه می شوند.

سیاست‌های نسنجیده در قبال مهاجران افغان به منافع ملی ما لطمه می‌زند

همین مهاجران افغانستانی که امروز قصد داریم با ضرب و زور و برخوردهای پلیسی آن‌ها را از کشورمان برانیم و متاسفانه به تاثیرات منفی جدی چنین رفتارهایی در روابط دیپلماتیک دو کشور کم‌توجه هستیم را، می‌توانیم با ایجاد شغل و کمک به رونق اقتصادی در داخل خاک افغانستان، بستر اقتصادی بازگشت آن‌ها به افغانستان را فراهم کنیم.

دولت سیاست معتدلتری در قبال مهاجران افغان در پیش گیرد

فقط مهاجران غیرقانونی افغانستانی که در ایران مرتکب جرائم جدی شده‌اند، باید از کشور اخراج شوند و برای حضور بقیه مهاجران هم باید در کشور برنامه‌ریزی معقول و منطقی صورت بگیرد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.