سندی بر شعرشناسی رهبرانقلاب

سومین چاپ از کتاب شهریار شهر سنگستان با موضوع نقد اشعار مهدی اخوان ثالث به همراه یادداشت زیبای اخوان در دفتر یادداشت مقام معظم رهبری منتشر شد.

شعر اخوان ثالث برای مقام معظم رهبری

مهدی اخوان ثالث در زمان حیات خود قطعه شعری را خطاب به مقام معظم رهبری که در آن زمان امام جمعه تهران بودند نوشت و در آن از ایشان خواست که برای اشتغال حسین منزوی کاری را صورت بدهند.

اخوان بهترین شاعر نیمایی زمان خودش بود

کسى از او خبرى نداشت، کسى او را نمی‌شناخت، جز یک عده خواص؛ در حال عزلت و انزوا. یعنى وضع عرضه‌ى شعر این بود. طبیعى بود که وقتى بزرگان شعر این جور منزوى و در عزلت و در خمول زندگى کنند، جوان‌ها خیلى رشد پیدا نمی‌کنند؛ این چیز قهرى است.

برخی شاعران بزرگ تعهد نداشتند و دیگران را هم منع می‌کردند

هرگاه شاعران از متن جامعه و در مواقعی که به آنان نیاز بوده خود را کنار کشیدند و همراه نبودند، خداوند بین شعر آنان و استقبال مردم از آن فاصله انداخته است و شنیده نشدند. این قابل محاسبه است و -برای من حداقل- آنقدر روشن و ملموس هست که جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد.

خانه‌های«پروين، اخوان و نيما»خانه شعر شود

شهرداري تهران در تپه‌هاي عباس‌آباد، خانه شعر ساخته است، اما به نظر مي‌رسد با وجود چنين خانه‌هايي از شاعران بزرگ در شهر تهران، بهتر است اين خانه‌ها به عنوان خانه‌هاي شعر معرفي و تعيين شوند.

ویژه‌ برنامه‌های رادیو فرهنگ در روز شعر و ادب پارسی

رادیو فرهنگ دوشنبه ۲۷ شهریور همزمان با روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار ویژه برنامه هایی را در گرامیداشت این روز تهیه و پخش می کند.

اخوان ثالث: رو می‌اندازم به آقای خامنه‌ای به شرطی که برگردید به ایران خدمت کنید

… من جناب خامنه ای را از دیرباز می شناسم، آدم درست و سلیمی است. من دربارۀ او یک کلمه ناجور هم حتا از مخالفش نشنیده ام. الان هم الحمدلله در اوج است. رهبر مسلمین جهان است. من می روم پیش ایشان که رو بیندازم. به شرطی که شماها برگردید و در مملکت خودتان خدمت کنید…

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.