اشرافی‌گری؛ بدعتی که سنت شد!

از جمله ارزش‌هایی که با وقوع انقلاب اسلامی بر جامعه ایران حاکم گردید و هم مردم و هم کارگزاران نظام سیاسی، به آن متعبد و متعهد بودند، «ساده‌زیستی» و «زهد» و «قناعت» و «پرهیز از رفاه‌زدگی و دنیاطلبی» بود، به طوری‌که در سال‌های آغازین پیروزی انقلاب، تفاخر به ثروت و مال‌اندوزی و اشرافی‌گری، به یک «ضد ارزش مطلق» تبدیل گردید

مطهری‌خوانی، چرا و چگونه؟

نباید تصور کرد که می‌توان برای همیشه به ایشان اکتفا کرد و در یافته‌ها و فراورده‌های فکری ایشان، متوقف و ساکن ماند. خاصیت علم این است که در هیچ نقطه‌ای متوقف نمی‌شود و همواره در حال پیشرفت و گسترش است. جناب علامه را نمی‌توان نقطه‌ی پایان و نهایت علم قلمداد کرد و از حرکت بازایستاد.

تجلّی زبان‌شناختیِ ذهنیّت فرهنگیِ مقام معظّم رهبری

در حکمی که مقام معظّم رهبری به مناسبت دورة جدید کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی نگاشته‌اند، نکات راهبردی و تعیین‌کننده‌ای مطرح شده که شایسته است با دقّت فراوان، مطالعه و در آن‌ها تأمّل و تدقیق شود. نگارنده در این یادداشت، تلاش می‌کند تا از زاویه‌ای زبان‌شناختی و واژه‌کاوانه به این متن کوتاه بنگرد و در این چارچوب، دغدغه‌ها و خطوط معنایی ایشان را دریابد و تفکیک و طبقه‌بندی کند

روایتی «ساختارمند» و «مبسوط» از گفتارهاي فرهنگیِ استادمطهری

آیت‌الله شهید، علامه مرتضی مطهری (رحمه‌الله علیه) در مقام یک اسلام‌شناس ژرف‌اندیش و متفکری که انديشه‌اش ناظر به اساسی‌ترین پرسش‌های حوزه‌های مختلف علوم انسانی بوده، اگرچه اثر مستقلی دربارة «فرهنگ» از خود به جا نگذاشته است‌، اما در متن و حواشی برخي از آثار ايشان، می‌توان به مطالب و مباحثی که از جنس مقولة فرهنگ و یا مرتبط با آن هستند، دست یافت.

هویت و منزلت مبانی در علوم انسانیِ غربی

ما برای تولید مبانی یا فلسفه‌های مضاف، هم محتاج تأملات «نظری» و «فلسفی» و «انتزاعی» هستیم، هم رجوع به «واقعیت‌های جهان انسانی»، راه‌گشا و نافع است. در حقیقت، به نوعی «تعامل متقابل» میان مباحث «ذهنی» و «عینی» یا «تجریدی» و «تجربی» حاجت داریم تا در نهایت بتوانیم مبانی علوم انسانیِ اسلامی را ساخته و پرداخته کنیم.

حکمرانی در منطق جامعه‌پردازیِ امام خمینی(ره)

امام را نباید همچون یک پدیده تاریخی انگاشت که تنها به گذشته تعلّق دارد و باید به تقدیر و تجلیل از شخصیّت و کنش‌های دوران‌ساز وی پرداخت. امام هم هویّت تاریخی ما را ساخته و هم تداوم این هویّت ایدئولوژیک، وابسته به خارج نشدن ما از این مسیر طی شده است. امام تنها افتخار گذشته ما نیست، حاجت مبرم امروز ماست.

طراحی دال­های مطلوب گفتمان دولت آتی

دال‌های گفتمان دولت یازدهم در حالت مطلوب و آرمانی (اسلامی)، چگونه باید باشد؟ به عبارت دیگر، دولت یازدهم باید واجد چه خصوصیات و اوصاف گفتمانی باشد تا بتوان آن را یک دولت ایده¬آل و اسلامی قلمداد نمود؟

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.