سرنوشت دوستان و دشمنان میرزا

میرزا به پرند‌ه‌ای شکسته‌بال می‌مانست که امید پروازش را از دست نداد. یاران غریبانه تنهایش گذاشتند. تنها همراهش ولگا آلمانی بود که همراه با میرزا در جنگل گیلان یخ زد و درگذشت.

پیام روحانی به یادواره میرزا کوچک خان جنگلی

یکی از این ستارگان درخشان «کوچک خان» بود، نمادی از خیل شخصیت‌های اسطوره‌ای که برای دفاع از کیان کشور دست به اسلحه برد، او درس دین آموخته بود و تا پیش از آن که سرمای جنگل جانش را بستاند، سوختن سینه همراهانش با گلوله دشمن داخلی و خارجی را به چشم دیده بود، اما سینه‌اش…

میرزا یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی را بنیان گذاشت

خب ما قضایاى تبریز را و حضور مرحوم شیخ محمّد خیابانى و اینها را خوب می‌دانیم دیگر، هم در تاریخ نوشته شده و هم قضایاى خصوصى و اطّلاعات زیادى داریم، امّا آن صبغه‌ مردمى و نجابتى که در کار مرحوم میرزا کوچک خان جنگلى هست، در هیچ کدام از این دو سه کار دیگرى که هم‌زمان در آن دوره اتّفاق افتاد در سرتاسر ایران، نظیر ندارد.

میرزاکوچک‌خان؛ کمونیست وطن‌فروش یا مسلمان انقلابی؟

جنگلی‌ها، هم‌زمان با آغاز فعالیت‏های خود، هدف و ایدئولوژی خود را این گونه بیان کردند: «ما قبل از هر چیز طرفدار استقلال مملکت ایرانیم، استقلالی به تمام معنی کلمه؛ یعنی بدون اندک مداخله‌ی هیچ دولت اجنبی. اصلاحات اساسی مملکت و رفع فساد تشکیلات دولتی، ما طرفدار یگانگی عموم مسلمانانیم.»

رییس‌جمهور: انسان منهای آزادی بی‌معناست

رییس جمهور آزادی را ریشه همه ارزش‌ها و عواملی دانست که انسان را بالا می‌برد و انسان منهای آزادی را بی‌معنا خواند.

میرزا کوچک به استقبال احمدی‌نژاد رفت

میرزاکوچک جنگلی به صورت نمادین با همراهی احمد کسمایی و دکتر حشمت با گروه یاران سوار بر اسب به استقبال رئیس‌جمهور رفت.

میرزا یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی را در رشت به وجود آورد

رهبر معظم انقلاب در پیامی خطاب به کنگره میرزاکوچک خان جنگلی تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در رشت و همان محدوده خاص خود بوجود آورده است.

میرزاکوچک خان هیچ وقت کمونیست نبود

مردم گیلان اکثراً دهاتی بودند و میرزا که از نزدیک ظلم طبقهٔ اشراف در این منطقه را دیده بود، نسبت به گفتارهای سیاستمداران آن زمان واکنش منفی چشمگیری داشت. وطن‌پرستان ملی ایرانی در زمان جنگ جهانی اول دشمن روسیه و انگلیس بودند و در پی استقلال کوشا بودند…

گزارش تصویری:سالروز شهادت سردار جنگل

۱۱ آذر سالروز شهادت یونس معروف به میرزا کوچک خان، فرزند میرزا بزرگ، سردار جنگل است.

شهيد‌ شيخ محمد خيابانی؛ نماد نبوغ سياسی و اجتماعی در دوران ما

شيخ‌محمد خياباني، فرزند حاجي عبدالحميد خامنه‌اي، درسال ۱۲۹۷ هجري قمري، در همان قصبه خامنه ـ‌كه يكي از قصبات مهم ارونق، توابع تبريز به شمار مي‌رود‌ـ‌ پا به عرصه وجود گذاشت.