پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

مرعوب غرب نشوید

رهبر انقلاب اسلامی مسئولان را به مراقبت و هوشیاری فراخواندند و تأکید کردند: پیشرفت‌های شگرف علمی کشور در زمینه‌های نانو، سلول‌های بنیادی و انرژی هسته‌ای، توهم نیستند بلکه واقعیاتی هستند که همه‌ی دنیا از آنها اطلاع و آگاهی دارند، بنابراین دلسرد کردن جوانان و انکار حرکت عظیم و سریع علم و فناوری، خیانت به کشور و ناموس ملی است.

عکس: مدال‌هایی که تقدیم رهبر انقلاب شد

جمعی از بسیجیان مدال آور المپیادهای علمیِ کشوری و جهانی ظهر امروز (یکشنبه) با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و مدالهای خود را تقدیم ایشان کردند.

ما نخبه نیستیم، ما را نخبه نامیدند!

شریفی شدن و نخبه نامیده شدن و به آن بسنده کردن مانند آن است که شما نخواهید در زمین حاصل خیزتان چیزی بکارید. اینگونه نیست که چیزی هم در آن رشد نخواهد کرد، اتفاقا چون زمین مستعد است قابلیت رشد علف های هرز و بی فایده نیز در آن زیاد است.

میراث آلبرتا یا میراث مشروطه؟

شاید همین تداعی غرب‌دوستی افراطی دوره مشروطه در فضای دانشگاه باعث می‌شود که وقتی جملات آن دانشجو را در مستند میراث آلبرتا دیدم که با افتخار و هیجان می گفت: «فردی غیرت کرد و به فرد حامل تابوت شهدا حمله کرد و تابوت آن شهید با سر به زمین خورد»، مدام کف و هورای تماشاچیان راس به دار رفته ی شیخ فضل الله نوری در ذهنم تکرار می شد.

نخبه به مثابه تابلویی تزیینی

این فهم ناصواب از مفهوم نخبگی در سطح بنیاد ملی نخبگان منجر به تعریف موجود از نخبگی می شود که در آن صد نفر اول کنکور به صورت ابدی نخبه هستند و نفر صدویکم دیگر نخبه نیست و یا مثلا نخبه علمی را به المپیاد و جشنواره ها در سنین حدود بیست سالگی دیدن که در این سن هیچ فعالیت علمی از او صادر نشده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.