بازخوانی ماموریت حوزه در تولید علوم‌انسانی

در این شماره، دو پرونده با هدف تولید علوم انسانی و فرهنگ‌سازی تولید علم در میان طلاب جوان، به چاپ رسیده است. پرونده «مأموریت تمام‌نشدنی» در 50 صفحه‏ با موضوع «بازخوانی مأموریت حوزه در تولید علوم انسانی اسلامی» و پرونده‏ «منظومة مولد»‏ با موضوع «ظرفیت‌سنجی علوم حوزه برای تولید علوم انسانی اسلامی» در 30 صفحه در این شماره دیده می‌شود.

شاهنشاه آریامهر از انجمن حجتیه رضایت دارند

موضوع روابط حسنه‌ی انجمن و ساواک نه تنها در خاطرات بسیاری از مبارزین بیان شده، بلکه اسناد ساواک نیز بر آن به‌روشنی شهادت می‌دهند. هرچند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل نفوذ انجمنی‌ها در برخی مراکز اسناد، متأسفانه بسیاری از اسناد مربوطه از بین رفت.

سالک: ساواک می‌گفت چرا مثل حجتیه جلسه نمی‌گذارید؟

ساواک به ما می‌گفت: «شما اگر می خواهید جلسه درست کنید، مثل آنتی‌بهائی‌ها جلسه بگذارید. ببینید چه جلسات قشنگی است!» این دورزدن ساواک است؟ ساواک با صراحت می گفت ببینید ضدّبهائی ها با شاه کاری ندارند، با نظام کاری ندارند، حرف خودشان را می‌زنند، شما هم بروید حرف خودتان را بزنید، چه کار به شاه و امریکا و این حرف‌ها دارید؟

آیا انجمن حجتیه می‌خواهد فساد زیاد شود؟

در جامعه‌ی امروز اگر این پرسش مطرح شود که «چه اشکالاتی بر اعتقادات انجمن حجتیّه وارد است؟»، آنان که شناختی کلّی داشته باشند می‌گویند: «انجمن حجتیّه معتقد است که باید ظلم زیاد شود تا حضرت مهدی(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشّریف) هرچه زودتر ظهور فرمایند.»

امام خمینی چرا به انجمن حجتیه بدگمان بود؟

معروف‌ترین موضع‌گیری صریح امام درمورد انجمن حجتیّه، در پیام تاریخی منشور روحانیّت آمده است؛ پس از اتمام جنگ تحمیلی و سه‌ماه مانده به رحلت معمار انقلاب. گویا وقت آن رسیده بود تا امام از خون‌دل خوردن‌ها بگویند. ایشان در این پیام خطاب به علما، روحانیون و طلاب درمورد متحجّرین هشدار داده و پس از بیان مقدّماتی، انجمن حجتیّه را به‌عنوان یکی از مصادیق این طرز تفکّر معرفی نموده است.

با شهدای انجمن حجتیه بیشتر آشنا شوید

بسیاری از دیگر افراد این گروه با اوج‌گیری نهضت امام و روشن شدن زاویه‌ی تفکّر انجمن با رهبر انقلاب، به‌تدریج از این‌گروه جدا شده و به صف مبارزین پیوستند که با پیروزی انقلاب اسلامی، این جدایی‌ها به اوج خود رسید.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.