وحید جلیلی چگونه مشایی را به انجمن حجتیه گره زد؟

وحید جلیلی در سال ۸۳ در ماهنامه سوره، نفوذ جریان فکری حجتیه به شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری را مورد انتقاد قرار می‌داد و آن را می‌نواخت. این انتقادات به حدی بود که ماهنامه مهرنامه او را جزو اولین کسانی دانست که جریان مشایی را به انجمن حجتیه گره زد.

شعر میرشکاک در مبارزه با ژست‌های پوشالی شبه‌روشنفکری

از عناصر شعر میرشکاک مبارزه است. مبارزه‌ با کسانی که قلمشان دستمایه‌ی اندیشه‌های پوشالی است؛ میرشکاک با یک تضاهرات واژگانی از جنس و ساختار کلام خودشان به مبارزه با آنان می‌رود و می‌کوشد اشعار عالمانه و به دور از تحجّرش پاسخی بر شعرهای شبه روشنفکرانه‌شان باشد.

آوینی را باید از حجاب دوربین نجات داد

اغلب بحث‎ها درباره شهید آوینی حول محور مستند‎سازی‎ ایشان دور می‎زند؛ در واقع آقای آوینی را پشت حجاب دوربین برده‎ایم و من معتقدم‎ ایشان را باید از حجاب دوربین و مستند‎سازی نجات بدهیم. اگر آوینی به‎درستی شناخته می‎شد، امروز باید بسیاری از آثار او متون درسی برخی رشته‎‎های دانشگاهی و حتی حوزوی بود.

گذار از توسعه به پيشرفت در ماهنامه «سوره اندیشه»

ماهنامه فرهنگي تحليلي «سوره انديشه» با موضوعاتي همچون سبک زندگي، نظام اجتماعي، نظريه اجتماعي، تفکر، هنر و ادب و تاريخ منتشر شد. از جمله مطالب اين شماره مي‌توان به «گذار از توسعه به پيشرفت» از دکتر ابراهيم فياض، «تجدد، توسعه و ويرانگري» از دکتر حسين کچويان، «فقر نمايي شاخص هاي رشد» از دکتر مسعود درخشان، «شکست يا بازگشت به پارادايم ها» از فرانس جي شورمن، «ناکجاآباد يوتوپيا» از سيد حسن نصر، « جدال انديشه هاي سياسي» از دکتر محمدجواد غلامرضا کاشي و …. اشاره کرد.

از وحدت قدسی تا کثرت عرفی در ماهنامه «سوره اندیشه»

شماره جدید ماهنامه فرهنگی تحلیلی سوره اندیشه از سوی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد. این ماهنامه به بخش‌های مختلفی چون سبک زندگی، نظام اجتماعی، نظریه اجتماعی، تفکر، هنر و ادب و تاریخ می‌پردازد. ابعاد و ویژگی‌های مفهومی درآمد در جامعه امروزی اثر حمید مقصودی، سیمای خانواده نوشته مهندس معلمی، عاقبت فرار از مکتب به قلم اقبال قاسمی پویا و دشمنان امید اثر اسماعیل باوند از جمله موضوعاتی هستند که در بخش سبک زندگی این نشریه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

مجله «سوره انديشه» همراه با ضميمه کتاب اسفار و اقاليم قلم منتشر شد

شماره دوم از دوره جديد مجله «سوره انديشه» همراه با ضميمه کتاب اسفار و ضميمه ادبي هنري اقاليم قلم منتشر شد؛ در این شماره مطالبی همچون خاطرات یک شبه انقلابی، جبهه علمی انقلاب از دیروز تا امروز (گفتگوی آیت الله مصباح یزدی و حجت الاسلام میرباقری)، نسبت شغل های ما با انقلاب اسلامی، انقلاب، گشایش افق تاریخی (گفتگو با دکتر مرادخانی)، ولایت فقیه یا ولایت حکیم (گفتگو با حجت الاسلام میرباقری) و … می‌خوانیم.

اولین سوره اندیشه آمد

سوره اندیشه با رویکردی منتقدانه به غرب و نگاهی جدی و نظری به حوزه علوم انسانی اسلامی. حوزه‎ای که با بالا گرفتن فتنه ۸۸ یکی از حوزه‎های مغفول مانده در عرصه اندیشه انقلاب اسلامی شناخته شد و اصلاح آنرا رهبر معظم انقلاب به صراحت بار‌ها خواستار شدند.

۸ سال توصیه فرهنگی؛ جای کار فرهنگی

بعد از گذشت 8 سال، باید پرسید ماجرای اخراج تحریریهٔ نشریهٔ «سوره»، چقدر به بسط فرهنگی کمک کرده است؟ ماجرای استعفای دسته جمعی تیم بازرگانی انتشارات سورهٔ مهر به دلیل اختلافات با مدیریت این انتشارات و بردن شکایت نزد آقای بنیانیان و بی‌توجهی وی به این شکایت، چقدر به بسط فرهنگی کمک کرده است؟ روزی که از بنیانیان دربارهٔ تیم مستعفی سوره مهر سؤال شد و وی، این تیم را «کارگران خدماتی» خواند، چقدر در پی بسط فرهنگی بود؟

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.