روحیه اسلامی، حِماسی و جهادی، صهیونیستها را راحت نخواهد گذاشت

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از کسانی که سعی می کنند چهره بدتر از ابلیسِ آمریکا را فرشته نجات جلوه دهند گفتند: دین و انقلابی گری به کنار، وفاداری به مصالح کشور و عقل چه می شود؟ کدام عقل و وجدان اجازه می دهد ما جنایتکاری مانند آمریکا را بزک کنیم و دوست و مورد اعتماد جلوه دهیم؟

تشبیه شورای نگهبان به چشم مغلطه‌ است

عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه برخی با شبهه افکنی در وظایف شورای نکهبان به دنبال فرار از قانون هستند، گفت: نظارت شورای نگهبان بر انتخابات به صورت استصوابی است نه استدلاعی.

اجرای با قاطعیت نظارت استصوابی

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه وظیفه شورای نگهبان نظارت استصوابی است گفت: شورای نگهبان مثل همیشه مصمم است آنچه را که وظیفه دارد با قاطعیت انجام دهد ‌و غیر از این هم توقعی از شورای نگهبان نیست‌.

نظارت شورای نگهبان استصوابی است نه تماشایی

رئیس مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: این شبهه که چون امضا در کار نیست مجلس نباید نظر بدهد از نظر قانون اساسی اینگونه نیست و اصل قانون اساسی شامل این موضوع است. از این رو مجلس حق دارد و در پایان هر چه مجلس و شورای امنیت ملی بگوید ما تسلیم هستیم.

آغاز بازی انتخاباتی دولت با حمله به شورای نگهبان

هنوز جامعه در شوک اظهارات غیر حقوقی حسن روحانی در جمع استانداران بود که شب گذشته صادق خرازی لیدر نسل دوم اصلاح طلبان از ریاست شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان استغفا کرد.

در جستجوی منطق حقوقی نظر رئیس جمهور درباره شورای نگهبان

ماده 3 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که رئیس جمهور، موظف به اجرای آن است می‌گوید: «نظارت بر انتخابات مجلس شوراي اسلامي به‌عهده شوراي نگهبان مي‌باشد. اين نظارت ، استصوابي ، عام و در تمام مراحل در كليه امور ‌مربوط به انتخابات جاري است.» با این اوصاف تردیدی نیست که صحبت‌های اخیر رئیس جمهور درباره نظارت شورای نگهبان به دور از مبنا و منطق حقوقی است و اگر ایشان همان‌گونه که ادعا نموده به قانون اساسی پای‌بند است، این گونه اظهارنظرها از ایشان که مدعی «حقوقدان» بودن هستند، دور از انتظار است.

طرح افراطی‌ها برای‌تخریب‌ شورای‌نگهبان

حمله به شورای نگهبان در آستانه انتخابات مجلس دهم اتفاق عجیبی نیست، تاریخ سیاسی ایران در چند دهه اخیر بارها شاهد چنین اقدامی از سوی جریانی خاص در کشور بوده است.

مجلس استمرار صلاحیت نمایندگان را تصویب‌کرد

در صورت ثبت‌نام نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی برای دوره بعد، صلاحیت آنها برای نمایندگان مجلس استمرار می‌یابد مگر آنکه شورای نگهبان در جلسه رسمی خود تا 15 روز قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز را اعلام کند. بر این اساس سایر عوامل اجرایی یا نظارتی حق اظهارنظر در خصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

روایتی از واکنش روحانی به ردصلاحیت هاشمی

موسوی اردبیلی گفت: ‌ خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید می‌بنیم که اشکالات جدی در کار‌ها وجود ندارد و فعلا اوضاع امیدوار کننده است.

در احراز صلاحیت کاندیدا، شورای نگهبان توجهی به مصلحت‌ ندارد

اعضای محترم شورای نگهبان ورودی به مباحث “مصلحتی ” ندارند؛ در اصطلاح عرفی، شورای نگهبان توجهی به مباحث مصلحتی ندارد. شورای نگهبان تابع مصلحت‌ها نیست و اگر قرار است مصلحتی در نظر گرفته شود باید در مجمع تشخیص مصلحت مورد نظر قرار بگیرد. چون قانون اساسی برای مباحث مصلحتی راهکار قانونی ارائه کرده است.