یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

انتقاد وزیر کشور از نظام پولی و بانکی کشور

وزیر کشور گفت: نظام بانکی ما رقابت‌پذیر بوده و در عرصه رقابت پولی و بانکی عرض‌اندام می‌کند و حتی چندین بانک را از مسیر خارج می‌کند که این درست نیست.

سپرده‌ گذاری کنید، تسهیلات بگیرید!

بسیاری از مسئولان و مدیران بانکی به ویژه بانک مرکزی پرداخت وام به شرط سپرده را امری ناپسند برای نظام بانکی تلقی می کنند. البته در بخش قرض الحسنه دریافت سپرده در کل ممنوع و دارای اشکالات شرعی است و در اصل پرداخت وام به شرط سپرده در بخش قرض الحسنه به هیچ وجه مجاز نیست.

نرخ سود با پیشنهاد نظام بانکی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نرخ سود بانکی با پیشنهاد نظام بانکی خواهد بود، گفت: نرخ سود بانکی را ساماندهی و کاهش خواهیم داد.

جای زندانیان در طرح تحول سلامت خالی است

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: متأسفانه در طرح تحول سلامت جایگاهی برای زندانیان و خانواده‌های آن‌ها تعریف نشده و ضرورت دارد که ما در این طرح‌ها و سیاست‌ها، سهم این بخش از جامعه را از دولت مطالبه کنیم.

آقای سیف! چرا بانک مرکزی منفعل است؟

کی باید شاهد توصیه و خواهش از طرف بانک مرکزی به بانک ها برای اجرای دستورالعمل ها باشیم؟چند اختلاس و رانت چند میلیاردی دیگر باید رخ دهد تا بانک مرکزی به طور جدی برای برخورد با متخلفین ورود پیدا کند؟

رویه‌ 3 گانه بانک‌ها در اجرای نرخ سود

زمان چندانی از آخرین توافق بانک‌ها با بانک مرکزی برای اجرای فراگیر نرخ سود بانکی نمی‌گذرد که زمزمه‌های نرخ شکنی از بازار پول و ایضا ً اعلام صریح معاونت نظارتی بانک مرکزی به گوش می‌رسد. وحدت رویه‌ای که از آن سخن به میان می‌آمد اکنون رویه‌ سه‌‌گانه‌ای است که شاید دیر نباشد به وحدت تبدیل شود، البته در جهت کاملا عکس. .

اجرای ۴ برنامه برای کنترل مطالبات معوق

مدیرعامل بانک ملت با اشاره به کاهش مطالبات معوق این بانک به 7 تا 7.5 درصد، از طراحی نرم‌افزار‌های ذی‌نفع واحد،ظرفیت سنجی و اهلیت سنجی مشتری خبر داد و گفت: با این اقدامات سطح معوقات بانک از میانگین نظام بانکی کمتر شده است.

۷ نوع برخورد بانک مرکزی با بانک‌ها

بانک مرکزی ۷ نوع برخورد این بانک با بانک‌های متخلف از قانون را تشریح کرد.

چند نکته درباره اصلاح نظام پولی ‌و ‌بانکی

موضوع اصلاح نظام پولی و بانکی کشور که همزمان با مبحث مبارزه با فساد، این روزها در کانون توجه قرار دارد، به قدری پیچیده شده که فراتر از حوصله این یادداشت است اما می توان در نگاهی اجمالی این مسئله را بررسی کرد.

به نام تولیدکنندگان و به کام بانک‌ها!

«یکسان سازی نسبت سپرده های قانونی و کاهش تدریجی آن متناسب با تحولات نرخ تورم» از جمله سیاستهای پولی دولت با هدف افزایش توان تسهیلات‌دهی بانکها به بنگاههای تولیدی است و این در حالی است که پیش نیاز هرگونه افزایش نقدینگی با این هدف، راه‌اندازی یک سامانه نظارت یکپارچه بانکی است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.