پاپ: نظام سرمایه‌داری، استبدادی جدید است

پاپ فرانسیس در نوشته‌ای ضمن انتقاد شدید از نظام سرمایه‌داری این نظام را یک استبداد جدید در جهان خواند و از رهبران جهان خواست تلاش‌های خود را برای مقابله با فقر و نابرابری در جهان افزایش دهند.

عدول از اصول به بهانه تنش‌زدایی مبارزه با خط فکری امام است

افراد لیبرال مذهبی دهه چهارم انقلاب معتقدند که ما باید همزیستی مسالمت‌آمیزی با قدرت‌های جهانی داشته باشیم و نباید سرنوشت خود را به مسائل خاورمیانه گره بزنیم. ما اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید مجموعه‌ای از تغییرات را در سیاست خارجه داشته باشیم. اینان معتقدند که باید در سیاست خارجه ایدئولوژی زدایی کنیم و با عقل سلیم تصمیم بگیریم. این در حالی است که امام (ره) خلاف آن را اعتقاد داشتند. آیا این سخن امام که تا کفر هست مبارزه هست از روی عقل سلیم نبوده است؟

برگزاری نشست«تأملی در نظام سرمایه‌داری»

گروه‌های اقتصاد اسلامی و مدیریت اسلامی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری هم، نشست علمی «تأملی در نظام سرمایه‌داری به عنوان پیش‌ران فناوری و پس ران معنویات» را دوم آبان‌ماه برگزار می‌کنند.

همراه با مک‌دونالد فرهنگ آمریکایی میل کنید!

امریکایی‌ها حتی برای تضمین جایگاه مسلط خود در عرصه «فرهنگ سازی»، به ابزار‌ها و شگردهای گوناگونی متوسط می‌شوند تا از ورود رقبای جدید به این عرصه جلوگیری کنند…

جایگاه کلان‌سرمایه‌داران در ایران کجاست؟

در ایران اسلامی، برخلاف همه جای دنیا، کلان سرمایه داران نه فقط صبور و پرحوصله نیستند، بلکه به شدت عجول و شتاب زده نیز هستند. چرا؟! برای آنکه ساختار نظام اسلامی، با کلان سرمایه داری همخوانی و مطابقت ندارد و کلان سرمایه داران و سوءاستفاده کنندگان می‌دانند که حرکت آن‌ها، شنا کردن در جهت مخالف رودخانه است…

نظام سرمایه‌داری در حصار گفتمان انقلاب اسلامی

امروزه انقلاب ارتباطات مرزهای کنونی را درنوردیده و دولت‌های مدرن بر اساس جغرافیای جهانی شکل گرفته و هویت خاصی در جغرافیای مدرن ایجاد شده است و طبعا در این جغرافیای جهانی لازم است الگوهای توسعه دارای نگاه جهانی باشند.

جنبش قربانيان سياست‌های كلان نظام سرمايه‌داری

جنبش تسخیر وال استریت علی رغم غیرمترقبه بودنش پیام‌آور رخدادی فرخنده و آغاز فرآیندی رهایی بخش است؛ با این وجود از نگاه روشنفکران، جنبش ۹۹ درصدی، بیش از آنکه نمایان‌گر خواست‌های اقتصادی و معیشتی افراد شرکت کننده در آن باشد، جنبشی با خواست‌های سیاسی و نمایان‌گر بحرانی عمیق در برخی مفاهیم بنیادین ساختار سیاسی و حکمرانی کنونی در آمریکا به ویژه مفهوم نمایندگی است.

تحلیل خبرنگار اخراج شده سی‌ان‌ان از جنبش وال استریت

مردم دیگر از بحران اقتصادی که از سال 2008 آغاز شد خسته شده‌اند، به خصوص از جنگ‌های پرهزینه‌ای که از سال 2001 دولت آمریکا آغاز کرده است و از نظام مالی ناعادلانه‌ای که منجر به توبیخ و جزای طبقه متوسط و فقیر جامعه می‌شود و راه را برای ثروت‌اندوزی و فساد بیشتر سرمایه‌داران باز می‌کند.

نشست «سرمایه داری در بن بست؟» با سخنرانی دکتر غنی نژاد

بسيج دانشجويی دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايی(ره) در ادامه سلسله نشست‌هایی خود در مورد جنبش وال استريت و نظام سرمایه‌داری، سه شنبه دهم آبان ماه نشستی با عنوان «سرمایه داری در بن بست؟» و سخنرانی «دکتر غنی نژاد» برگزار می‌کند.

جنبش فتح وال‌استریت را باید در شكست لیبرالیسم جست‌وجو كنیم

ریشه‌ی اتفاقات اخیر آمریكا و تظاهرات گسترده‌ی مردم این كشور با عنوان «جنبش فتح وال‌استریت» را باید در شكست لیبرالیسم جست‌وجو كنیم؛ شكستی كه در حقیقت منشأ بحران اقتصادی در این جامعه‌ی به‌شدت طبقاتی است.