نگاه محافظه‌کاری تجدیدنظرطلب به مذاکرات هسته‌ای!

از سعدآباد تا لوزان، نگاه محافظه‌کاری تجدیدنظرطلبانه به مذاکرات هسته‌ای است. نگاهی که به دنبال حفظ وضع موجود و پذیرش نظم نابرابر جهانی ضمن داشتن انتقاداتی به آن است. لذا توافق با نظام سلطه و آمریکا به هر قیمت! برای آن اصالت دارد و در برابر آن دفاع از منافع ملی و تغییر وضع موجود را غیرواقع‌بینانه می‌بیند، برای توجیه این مسئله حتی مسائل فنی، حقوقی واقعی بارشده بر کشور را ندید گرفته یا بی‌اهمیت جلوه می‌دهد.

برای بهشت نمی‌نویسم

کار خودم را دوست دارم و سعی نکردم هر چه نوشته‌ام را به خورد مخاطب بدهم. من می‌کوشم خودم باشم و نمی‌خواهم برای عزیز شدن در چشم شخص یا گروه خاصی بنویسم. در جهان داستان، خودم را خدا می‌دانم. حس نمی‌کنم برای بهشت رفتن داستان می‌نویسم. صرفا از روی احساس لذت داستان نوشتم.

تفکر درباره شعر معاصر کم‌یاب شده است

محمد مهدی سیار در نشست بررسی کتاب «نیست انگاری و شعر معاصر» درباره این اثر میرشکاک گفت: متاسفانه در میان فیلسوفان، تفکر درباره هنر معاصر و شعر معاصر کم‌یاب و یا نایاب است اما میرشکاک در اندیشه فلسفی به سراغ شعر رفته است.

«بررسی تاریخ» زیر تیغ منتقدان می‌رود

برای اولین بار در ایران، تلخیص دو جلدی «بررسی تاریخ، حکایاتی از تمدن های برجای مانده و منقرض» اثر مورخ معاصر، آرنولد توین بی،در انتشارات علمی و فرهنگی نقد و بررسی میشود.

فصلنامه نقد کتاب تاریخ منتشر شد

به همت موسسه خانه کتاب شماره های ۳ و ۴ فصلنامه نقد کتاب تاریخ منتشر شد.

کتاب «من زنده‌ام» نقد می‌شود

نقد و بررسی کتاب «من زنده‌ام» روز چهارشنبه 26 آذرماه با حضور نویسنده کتاب معصومه آباد ساعت 16 در بخش جنبی نهمین نمایشگاه کتاب اهواز برگزار می شود.

نگاهی غیرواقع‌بینانه و آسیب‌زا به جنبش دانشجویی

اساساً نوع نگاه فردگرایانه که تنها دانشجویان انقلابی (بماهو فرد) مدنظرش است و فعالیت سیاسی و فرهنگی نیز از منظر فرد، مورد بحث واقع شده است، موید دیگری بر این نگاه غیرهم‌دلانه و به تعبیر راقم این سطور غیرواقع‌بینانه در کتاب با فعالیت دانشجویی را نشان می‌دهد.

وقتی تشیع، همتراز استالینیسم می‌شود

و در نهایت نیز کینه خود از اقدام تاریخی و شجاعانه امیرکبیر در مقابله با فتنه استعماری فرقه باب را ابراز می کند و در خلال صحبت خود مبنی بر این که باید تاریخ را مادرانه دید، اظهار می دارد:”مثال روشن من میرزاتقی خان امیرکبیر است؛ با آن قتل عام های عظیم و هولناک “بابی” ها در زنجان و مازندران و…

خدمات متقابل مطهری، واقعا متقابل نیست

اگر اسلام را مستقل از عرب‌ها در نظر بگیریم ایران را هم باید فرهنگی مستقل از ایرانیان در نظر بیاوریم. همانطور که گفته شد تقابل در خدمات یا باید تقابل «ایرانی» در برابر «عرب» باشد یا تقابل «اسلام» در برابر «فرهنگ و تمدن ایرانی»، و نمی‌تواند ترکیبی دلبخواهی از این‌ها باشد. متأسفانه کتاب مطهری علیرغم اینکه تلاش ارزشمندی است در یک طرف خدمات اسلام و در سوی دیگر خدمات ایرانیان را وزن کرده است.

«فصل جوانی» نقد می‌شود

«فصل جوانی» روایت نوجوانی‌ است با تب و تاب موتورسواری که در روزهای جنگ به همراه دایی‌اش به منطقه جنوب می‌رود اما سر از کردستان در می‌آورد. داستان ماجراجویانه‌ این کتاب، ردپایی از عشق را نیز دنبال می‌کند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.