حضرات لیبرال، از سرنوشت مصدق عبرت بگیرید

بازی برد برد آغاز شد. امریکایی ها خود را پناه بی پناهان وانمود کردند. مصدق در ملی کردن مصمم شد و با شهامت و غرور به پیش می‌رفت. امریکا جلوی رأی گرفتن انگلیسی‌ها ضد مصدق از شورای امنیت را گرفت و زمینه رأی دیوان لاهه به نفع مصدق را فراهم کرد. مصدق سرخوش و مست غرور این موفقیت به خیال خام خود، بازی برد برد را با امریکا به پایان رسانده است. او با قدرت طلبی و غرور، رهبران مردمی و مذهبی اش همچون کاشانی و نواب را حذف کرد و خود را یکه تاز میدان ایستادگی در مقابل انگلستان می دید. شیطان این گونه مفتون می کند و فریب می دهد.

دلیل ناکامی مصدق از زبان آیت‌الله خوشوقت

آیت‌الله خوشوقت در چند جمله کوتاه علت عدم موفقیت دکتر مصدق را بی‌اعتنایی وی به دین و دینداران بیان می‌کند.

۳۰ مهر سالروز قطع رابطه ايران و انگليس

30 مهر 1331 دولت ايران در اعتراض به سياست هاى خصمانه‌ا‌ى که انگليسى‌ها به دنبال ملى شدن صنعت نفت عليه دولت و ملت ايران در پيش گرفته بودند، قطع روابط خود را با آن کشور اعلام کرد.

مصدق و قطع رابطه با انگلستان

مصدق در دور جديد حاكميت خود بر دولت طبعاً اقتدار بيشتري را احساس مي‌كرد. از اين رو به محض تشكيل كابينه خود، دستور تعطيل شدن كليه كنسولگريهاي انگليس در سراسر كشور را صادر كرد. سپس امتياز بانك شاهنشاهي را كه در دوره قاجار به بريتانيا واگذار شده بود لغو كرد و چون اين اقدامات با واكنش مقامات لندن مواجه شد… مصدق دستور قطع رابطه با انگليس را صادر كرد.

نهضت ملی شدن نفت؛ آخرين رمق مشروطه

فضاي نهضت ملي برخلاف ١٥ خرداد فضاي انقلاب اسلامي نيست. فضاي ١٥ خرداد كاملا فضاي ديني است… زبان ١٥ خرداد و تفكر انقلاب اسلامي، پيروزي بيداري اسلامي بر مدرنيته و تجدد است؛ اما فضاي نهضت نفت تعامل اين دو است. هرچند به نظر مي‌آيد اين تعامل در بعضي جاها اشتراك دارد، اما در بطن و مباني با هم يكي نيست. چون مدرنيته و تجددخواهي از نظر فرهنگي يك جريان سكولار و غربي است، ولي اسلام جرياني ديني است…

نهضت نفت شكست خورد چون خميني نداشت

اصلا مصدق نيامده بود حركت ديني ايجاد كند كه بخواهد از كاشاني كمك بگيرد. مصدق يك هدف داشت. قطع دست انگلستان از سياست ايران و به تبع آن، ملي كردن صنعت نفت… انگليس هم بيكار ننشست. به قدري فتنه كرد كه نواب و مصدق و كاشاني از هم دور شدند. هر سه گل بودند و وضعيت طوري بود كه به هرسه آسيب زد…

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.