نواب صفوى مابین شیعه و اخوان بود

باید با اتحاد برای اسلام کار کنیم و همه چیز بجز تلاشمان در راه عزت اسلام را فراموش کنیم، آیا زمان آن نرسیده است که مسلمانان بیدار شوند و اختلاف را ترک کنند؟

خاطراتی از همسر شهید نواب صفوی

همسر شهید نواب صفوی بخشی از خاطرات این شهید در ارتباط با انداخت کلاه رضاخان در شش سالگی توسط این شهید تا گریه افسران محمدرضا پهلوی بر مزارش را مطرح کرد.

نواب صفوی به کلاه پهلوی پیوست

او ایفاگر نقش تاجری جوان به نام سیروس است که حضور وی در قسمت های باقیمانده سریال، تغییراتی را در روابط شخصیت های سریال ایجاد خواهد کرد.

پسر عموجان! اين انگليس‌ها خيلى خطرناكند

خیلى مرد قوى‌اى بود مرحوم نواب، من شنیدم یک وقتى رفته بود اردن گوش ملک حسین را گرفته بود گفته بود پسر عموجان این انگلیسها خیلى خطرناکند، آخر سید است، ملک حسین یعنى سید است، آره گفته بود انگلیسها خیلى خطرناکند پسرعموجان، آدم اینجورى‌اى بود گوش ملک حسین را مى‌گرفت فشار مى‌داد.

نواب از یک طلبه یاسر عرفات ساخت

گفتم آمده ام درس طلبگی بخوانم. غیضی کرد و گفت خواهر و مادران شما را به تاراج می برند آن وقت تو آمده ای درس ضرب ضربا بخوانی. چنان این جمله را با تحکم گفت که مرا منقلب کرد.

فدائیان اسلام؛ وحدت اسلامی، اخوان‌المسلمین و …

در بخشی از اعلامیه تاریخی جمعیت فدائیان اسلام چنین آمده است: «ما کوس بیدار باش رابرای حفظ نوامیس اسلامی و ملل اسلامی می نوازیم و به یاری خدای جهان حدود مسلمین را حراست می کنیم.»… تلاش برای نزدیکی بین مسلمانان و از بین بردن مرزهای تفرقه برانگیز قومی و مذهبی میان مسلمانان و جوامع اسلامی از اصول راهبردی فدائیان اسلام بود. این سازمان خود را ملتزم می دانست که منافع مردم ایران را از منافع سایر ملل جهان اسلام جدا نداند.

دغدغه‌های نواب درباره تفرقه شیعه و سنی

از شهید نواب صفوى درباره فرقه‌گرایى و اختلاف شیعه و سنى در دنیاى اسلام، سئوال كردم و او در پاسخ گفت: «…‌متأسفانه گویا هنوز آن زمان فرا نرسیده كه مسلمانان حقایق را درك كنند و جناح‌بندى شیعه و سنى را كنار بگذارند و همگى به كتاب خداوند چنگ بزنند. بدون تردید قرآن مى‌تواند آنها را متحد سازد تا جبهه نیرومند و یكپارچه، در برابر دشمنان در كمین نشسته‌شان، تشكیل دهند…»

تصویر: مقبره شهید «سید مجتبی نواب صفوی»

سیدمجتبی نواب صفوی، از روحانیون مبارز و رهبر جمعیت «فدائیان اسلام» و از پیشتازان مبارزات اسلامی و مکتبی بر ضد رژیم شاهنشاهی و استعمار می‌باشد که سرانجام در همین راه نیز توسط رژیم پهلوی به اعدام محکوم می‌شد و اکنون مقبره وی در شهر مقدس قم به زیارتگاه عاشقان و علاقه‌مندان به این مجاهد و فدایی اسلام تبدیل شده است.

رهبر انقلاب: نواب صفوى براى من، خیلى جاذبه داشت

من شاید پانزده یا شانزده سالم بود که مرحوم «نوّاب صفوى» به مشهد آمد. مرحوم نواب صفوى براى من، خیلى جاذبه داشت و به کّلى مرا مجذوب خودش کرد. هر کسى هم که آن وقت در حدود سنین ما بود، مجذوب نوّاب صفوى مى‌شد؛ از بس این آدم، پُرشور و بااخلاص، پر از صدق و صفا و ضمناً شجاع و صریح و گویا بود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.