پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

فعلا دهکی از دریافت یارانه‌ حذف نمی‌شود

مجلس و دولت به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر حذف عده‌ای دریافت یارانه قابل قبول نیست و بایستی پس از انجام اقدامات کارشناسی دولت و مجلس به جمع‌بندی رسیده و تصمیم گیری کنند.

موافقت 76 درصدی با حذف یارانه دهک‌های پردرآمد

بیش از 76 درصد از شرکت کننده در نظر سنجی این برنامه با قطع یارانه دهک های بالا موافقت کردند و در مقابل نیز 22 درصد از شرکت کنندگان مخالف این بودند که برای استفاده از منابع سرمایه ای کشور یارانه دهک های برخوردار و پردرآمد حذف شود.

افزايش يارانه فقرا در مجلس مخالف ندارد

سیاستمداری یعنی تدبیر، چاره‌جویی و چاره‌اندیشی. این سه عنصر است. ولی ما حیله‌گری و سر همدیگر کلاه گذاشتن را یاد گرفته‌ایم. متأسفانه سیاست ماکیاولی را یاد گرفته‌ایم، نه سیاست علوی را. ما باید سیاستمدارانه دنبال این برویم. روزنامه‌ها،‌ اخبار، جراید، صدا و سیما، همه و همه بیایند و یک تعریف واقعی بکنند. آن شوک را به ماها به عنوان مسؤول وارد بکنند.

هدفمندی تا پایان سال تغییر نمی‌کند

وی درباره پرداخت یارانه ها و تصمیمات جدید دولت در این خصوص اظهار کرد: ما در مرحله اول هدفمندی یارانه ها که هفت ماه دیگر از آن باقی مانده است هیچ تعرضی به اعداد فعلی نخواهیم کرد اما برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها موضوع بازبینی و آسیب شناسی خواهد شد که قانون چه می گفت و ما چه کرده ایم.

سازوکار فاز دوم هدفمندی از زبان نوبخت

اجراي هدفمندی يارانه‌ها يک طرح نيست بلکه يک قانون است که از سوی دولت با جديت پيگيری و اجرا خواهد شد.

شرحی در معنی توزیع ظالمانه فقر

در ساز و کار قبلی توزیع یارانه در تعیین اولویت تخصیص یارانه یک اشتباه استراژیک انجام شده. بجای این که با اولویت دادن به بخش «بهداشت و سلامت» همه مردم از خدمات بهداشت و سلامت برخوردار شوند، یارانه به بخش «رفاه» داده، و آن هم فقط شامل کسانی شده که اتفاقا از سطح قابل قبولی از رفاه برخوردارند و نشانه اش هم توانایی خرید خودرو است.

اجرای گام دوم هدفمندی متوقف شد

بر این اساس با مصوبه مجلس عملا امکان ورود به گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها وجود ندارد و حتی ممکن است دولت در اجرای فاز اول برای پرداخت یارانه نقدی با مشکل تامین منابع روبه رو شود.

موضع نامزدهای انتخابات در مورد هدفمندی

در حال حاضر سناریوهای متعددی از جمله اجرایی نشدنِ گام دوم هدفمندی و توقف در همین مرحله، اجرای گام دوم با تاکید بر افزایش پرداخت نقدی به مردم، یا تثبیت گام نخست و بازپرداخت غیر نقدی به مردم، حمایت غیر نقدی از بخش تولید و حمایت نقدی از بخش تولید با تخصیص تسهیلات برای تداوم این طرح، در بین کارشناسان و صاحبنظران مطرح شده است.

افزایش مبلغ یارانه نقدی ممنوع شد

با تصویب نمایندگان پرداخت یارانه نقدی و سود سهام عدالت مازاد بر بودجه سه‌دوازدهم سال ۱۳۹۱ در طول سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۲ ممنوع شد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.