ملی‌گرایی پوششی برای تجددگرایی است

این منازعه سه طرف داشت. یک طرفی که بر سر اسلام مناقشه می‌کرده یا هویت ایرانی را هویت دینی و اسلامی می‌دانسته و طرفی که هویت ایرانیان را با هویت باستانی خودش، ملی‌گرایانه تفسیر و تعبیر می‌کرده است و هویتی که جریان یا فکری که هویت ایرانیان را هویت تجددی محسوب می‌کرده است. ولی در بدو امر تمام منازعه از ابتدا بر سر جریان اسلام و جریان تجدد شکل گرفت.

سرمایه داران هویت مشهد را تغییر می‌دهند

امروزه شهروند ایرانی در کشور خودش هر جایی که می‌رود شرمنده می‌شود بخاطر اینکه چه در بحث معماری، چه کالاهایی که در فروشگاه به فروش می‌رسد و چه ادبیات فروشنده همه و همه پر است از آثار خودباختگی و بی هویتی و این باعث می‌شود که یک فرد اصیل ایرانی با لهجه و لباس های ایرانی خجالت بکشد که در مکان ها حاضر شود.

سیدجواد طباطبایی از پذیرفتن نتیجۀ منطقی بحث استنکاف کرد

درواقع کچویان، امکان درک متقابل در زمینۀ هویت را درحال‌حاضر، فراهم ندانسته و تأکید دارد که هویت اصولاً یک بحث سیاسی است و همین باعث می‌شود طباطبایی به‌خاطر تبعات سیاسی، اعتقاد به محوریت «ملیت» را به‌صراحت مطرح نکند.

تأثیر مستقیم فیس‌بوک بر هویت دینی جوانان

در نتایج این پژوهش آمده است: «بین مدت زمان عضویت و میزان استفاده از فیس‌بوک رابطه معنادار معکوس و بین واقعی تلقی کردن محتوای شبکه‌های اجتماعی مجازی و هویت دینی کاربران رابطه معنادار مثبتی وجود دارد. یعنی هرچه مدت زمان عضویت و میزان استفاده از فیس‌بوک افزایش پیدا کند، هویت دینی کاربران ضعیف‌تر می‌شود.»

روایتی از مناظره کچوییان و سیدجواد طباطبایی

در این شماره پرونده‌هایی درباره تخلفات رانندگی و ملیت ایرانی، متن مناظره‌ای در موضوع خاستگاه هویت ملی با حضور سیدجواد طباطبایی و حسین کچوییان آمده است.

اقتصادی شدن فرهنگ باید بدون خدشه‌دار شدن هویت‌مان اتفاق بیافتد

با توجه به نامگذاری امسال مقام معظم رهبری که هم دربرگیرنده موضوع اقتصاد و هم دربرگیرنده موضوع فرهنگ است، باید برنامه‌ریزی کنیم و ابایی ندارم که بگویم هنوز این برنامه‌ریزی را انجام نداده‌ام چون در وهله اول، باید با حساسیت نگاه فرهنگی و در وهله دوم با کمک گرفتن از اقتصاد بتوانیم فضای کتابخانه‌های عمومی کشور را پویاتر کنیم که این کار به سادگی انجام نمی‌شود. در این زمینه، پیشنهاداتی دارم که فعلا در حال بررسی و رایزنی درباره آن‌ها هستم.

تب تازه به دوران رسيدگی

اينگونه افراد تحت‌تاثير چنين انديشه‌هايي تلاش مي‌كنند با اخذ انواع وام‌ها، كسب درآمدهاي نامشروع و تلاش‌هاي بي‌وقفه براي فريب ديگران، طبقه اجتماعي خود را در افكار عمومي دگرگون ساخته و با توجه ديگران به خود مورد تكريم قرار گيرند.

سفری در جست­‌وجوی هویت

ماریا با آشنایی بیشتر با ایران و رسوم آن، با به یاد آوردن زبان مادری و با اندیشیدن در مورد وطنش، کم­کم هویت خود را بازمی­یابد و با تماس با دخترخاله­‌اش این هویت را به رسمیت می­شناسد. حسین نیز با مواجهۀ مستقیم با خاله و برادرش او را الگوی مناسبی در زندگی می­بیند و این بار خود تصمیم می­گیرد مانند برادرش باشد.

فرصت‌شناس فرهنگ و هویتمان باشیم

حتی آن هیئتی های بسیار که تا پاسی از شب به سینه زنی در سوگ اهل بیت مشغولند، آنچنان که باید برای انقلاب کل یوم عاشورا شور نمیگرند! شاید هنوز دلخوش به همان سرودی هستند که رسانه ملی برایش تجویز کرده است. فرصت سوزی هایی که امروز در رسانه های گروهی اهل گفتمان انقلاب نیزبسیار مشهود است.

«دی» هویت می‌بخشد

روزهای خاص جنبه‌ی «حماسی» و «اسطوره‌ای» نیز دارند. افراد جامعه هر ساله با قرار گرفتن در «روزهای خاص»، معنای مشترکی را بین هم، به اشتراک گذاشته و از این طریق «هویتِ» خویش را قوام می‌بخشند. «اعیاد» و «سوگ سالگرد»ها بیشترین سهم را در «ایّام هویت‌بخش» دارند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.