چرا تلاشی برای رهایی از اسارت دلار صورت نمی‌گیرد؟

بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، انتظار می رفت که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ارتباط موثر در زمینه های اقتصادی و تجاری با کشور های جهان، در جهت کاهش وابستگی سیستم تعاملات بانکی خارجی کشور به دلار و یورو قدم بردارد و در چارچوب اقتصاد مقاومتی و نیاز کشور، به سمت پایداری اقتصادی حرکت کرده و آسیب‌پذیری کشور در این حوزه را کاهش دهد.

فروپاشی آمریکا، به سیطره‌ دلار بر اقتصاد جهانی، گره خورده است

اگر مبادلات با پول دوجانبه و چندجانبه انجام پذیرد، تسویه ی دیون نیز به راحتی و به صورت دوجانبه یا چندجانبه انجام می پذیرد و لذا علاوه بر رفع شر و سلطه ی ظالمانه ی دلار و یورو، هزینه ی مبادله نیز به شدت کاهش پیدا می کند.

پوتین دلار را کنار می‌گذارد

روسیه تحت تاثیر تحریم ها مجبور شده تا یک نظام ارزی مستقل از دلار آمریکا ایجاد نماید. روسیه اعلام کرده است که از این پس محصولات و کالاها از جمله نفت را به جای دلار با روبل خرید و فروش می‌نماید. این اقدام را می‌توان حرکتی به سمت توسعه‌ی تجارت دو جانبه دانست.

فیلم: پول خارجی +دانلود

پول خارجی نقدی بر استفاده از دلار در مبادلات تجاری ایران با سایر کشور هاست. این مستند کوتاه در مصاحبه با کارشناسان اقتصادی به تحلیل وابستگی ایران به دلار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازد.