پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

وام جدید مسکن؛ به‌نام مردم، به کام سوداگران

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی معتقدند وام جدید مسکن نه تنها کمکی به خانه‌دار شدن خانه‌ اولی‌ها نکرده بلکه مصوبه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار کار و کاسبی سوداگران و دلالان مسکن را حسابی سکه می‌کند و به رکود بیشتر بخش مسکن دامن می‌زند.

کارنامه آخوندی در عمل نکردن به وعده‌ها

اشاره سخنگوی دولت به کارنامه درخشان آخوندی سبب شد که به مرور عملکرد دو ساله وزیر در حوزه مسکن بپردازیم. برای این کار گزارش منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی با عنوان “عملکرد دو ساله حوزه مسکن وزارت راه و شهرسازی” به عنوان رسمی ترین سند در این حوزه مبنای قضاوت قرار گرفته است.

نحوه دریافت وام ۸۰ میلیونی مسکن

بانک مسکن یک دستورالعمل ٤ صفحه ای برای نحوه پرداخت وام خرید مسکن ٨٠ میلیون تومانی منتشر کرده و یک بورشور نیز از روی این دستورالعمل تهیه و در کلیه شعب خود برای اطلاع مردم و مراجعین قرار داده است، اما محتوای حجیم ضوابط این وام به گونه ای است که شاید برخی متقاضیان خود را فاقد شرایط لازم برای دسترسی به این وام جدید بدانند!

بازپرداخت ۱۶۵میلیونی برای وام ۶۰میلیونی

از وام 80 میلیونی صندوق پس انداز مسکن با قسط های میلیونی آن گذشته، اقساط وام 60 میلیونی هم دسته کمی از آن نداشته و در شرایط نسبتا مناسب بیش از یک میلیون تومان در هر ماه هزینه خواهند داشت.

وام تا ۸۰ میلیون برای خانه اولی‌ها

شورای پول واعتبار سقف وام جدید خرید مسکن خانه اولی ها را ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان برای مناطق مختلف کشور تعیین کرد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت

بررسی روند قیمت اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که علی رغم زمزمه افزایش وام خرید مسکن، قیمت هر برگ این اوراق با کاهش مواجه شده و از محدوده 78 هزار تومان برای هر برگ به محدوده 74 هزار تومان رسیده است.

وام مسکن دست‌نخورده می‌ماند؟

در شرایطی که وزارت راه‌ و شهرسازی آخوندی در طول ماه‌های گذشته بارها اعلام کرده آنچه در حال حاضر به عنوان وام مسکن ارائه می‌شود هیچ سنخیتی با بازار نداشته و باید افزایش پیدا کند، اما به نظر می‌رسد هنوز نهادهای مالی در ایران به این جمع‌بندی نرسیده‌اند که تغییری در مبلغ این وام به وجود بیاورند.

اقدام جدید دولت برای پیش‌خرید مسکن

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود بخش عمده تخلفات مسکن در حوزه پیش فروش، از ابلاغ تشکیل حساب های امانی نزد بانک ها برای واریز وجه پیش فروش و نظارت بانک ها بر پیشرفت ساخت و سازها خبر داد.

وام مسکن در سال ۹۴ افزایش می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تورم مسکن در سال ۹۴ بیش از تورم سالانه نخواهد بود، گفت: اولین اقدام در سال ۹۴ این است که سوداگری را از بخش مسکن خارج کنیم، چراکه بسیاری از مردم قربانی دلالی می‌شوند.

تصویب وام ۶۰ میلیونی مسکن به‌تعویق افتاد

در حالی تنها سه هفته تا پایان سال‌جاری باقی مانده است که هنوز شورای پول و اعتبار، تصمیمی برای وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن اتخاذ نکرده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.