علوم انسانی، تنگه احد انقلاب اسلامی است

پیش‌بینی بنده این است که تا سال ۱۴۰۴ و شاید زودتر از آن، حداقل ویرایش اول علوم انسانی بر اساس نگرش‌های ارزشی ما منتشر خواهد شد. امروز در رشته‌های اصلی علوم انسانی، با حضور صاحبنظران دانشگاهی و حوزوی، اصلاحات اولیه انجام شده و سرفصل‌های جدیدی آماده شده است.

اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیازمند نظریه‌پردازی است

متاسفانه در مدیریت‌های ارشد و اصلی کشور فعالیت مصممی در حوزه وحدت حوزه علمیه و دانشگاه مشاهده نکرده‌ایم هر چند در برخی از مواقع از وحدت میان این دو نهاد آموزشی و علمی کشور استقبال می‌کنند. در سال‌های اخیر روحیه‌ام ضد دیوان سالاری شده است و احساس می‌کنم که یک شکست خطرناکی به تفکرات دینی از ناحیه گسترش دیوان سالاری وارد می‌کنیم، از سوی دیگر دیوان سالاری خود یک کرختی را ایجاد می‌کند به طوری که در تمام طول زندگی هیچ اثر قابل ارائه‌ای را عرضه نمی‌کنیم.

برخی به دنبال ادغام حوزه و دانشگاه اند

مفهوم وحدت تنها به معنای یک ارتباط خوب و تعامل باهم نیست. بکه به معنای تبادل اندیشه ها و افکار است اما این تصور که ما باید به یک پروژه واحد برسیم در میان حوزه و دانشگاه انتظار درستی نیست. این انتظار حتی درون حوزه یا خود دانشگاه نیز ممکن و شدنی نیست. این طبیعی است. در مقام اجرا اینکه یک فعل باید صورت گیرد به حاکمیت مربوط است اما در مقام فکر طبیعی است تفاوت فکری و نظری وجود داشته باشد.

عکس: قاتل آیت‌الله مفتح

در این ترور چهار نفر از اعضای فرقان دست داشتند، یکی راننده بود، دو نفر مأمور محافظ های شهید مفتح بودند و کمال یاسینی شخصاً ترورآیت‌الله مفتح را به عهده گرفته بود. کمال یاسینی جوان نوزده بیست ساله‌ای بیش نبود.

متون حوزوی باید تغییر نگاه دهد

افروغ با اشاره به حوزه های قبل از انقلاب گفت: حوزه های علمیه آن زمان افرادی چون علامه طباطبایی و مطهری را تربیت کرد در حالی که بعد از انقلاب نه تنها نسیم حوزه دانشگاه را نگرفت بلکه توفان دانشگاه، حوزه را گرفت.

بررسی چرایی وحدت حوزه و دانشگاه در «دیروز٬ امروز٬ فردا»

این برنامه با حضور با حضور عماد افروغ استاد دانشگاه و حجت‌الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

تفکیک جنسیتی در ۱۷ دانشگاه آمریکا

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه ضروری است دانشگاه های کشورهای اسلامی تک جنسیتی مدیریت شوند گفت: بیشترکشورهای غیر مسلمان از جمله آمریکا دارای 17 و ژاپن 60 دانشگاه تک جنسیتی ویژه خانم ها دارند.

نقشه راه بیداری اسلامی را حوزه و دانشگاه ترسیم کنند

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: حال که بیداری اسلامی برای مقابله با دیکتاتورها در منطقه با شعارهای اسلامی و الگوبرداری از انقلاب ایران شکل گرفته است وظیفه حوزه و دانشگاه ترسیم خط راه بیداری اسلامی است.

وحدت حوزه و دانشگاه فقط احوالپرسی نیست

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: وحدت حوزه و دانشگاه از شعارهای اصلی انقلاب است و به معنای ارتباط دوستی و احوالپرسی‌های روزمره نیست.

مفتح؛ گریزان از سطحی‌گرایی انقلابی‌نما

آفت انقلاب جریانات انقلابی پرداختن به امور سطحی و احساسات تند و زودگذر است و علاج آن تقویت مبانی فکری. لذا شهید مفتح در مسجد جاوید کتابخانه‌ای تأسیس کرد و برای دانشجویان و دانش‌آموزان کلاس‌های عقیدتی می‌گذاشت.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.