توقف فلاسفه در حقیقت طلبی

آیت الله قائم مقامی در دومین شب علوم انسانی تاکید کرد: فیلسوفان بزرگی نظیر افلاطون و سقراط طالب حقیقت هستند اما جای تعجب این است که همین‌ها حاضر نیستند فضیلت‌خواهی را به وحی و نبوت برسانند.

پاسخ‌ به تناقضات بی‌شمار سروش در مناظره «بسط تجربه نبوی»

به چه دلیل متن دینی همواره صامت، مبهم و تفسیر‌پذیر است؟ متن می‌تواند روشن، محکم و مفصل بوده و تفسیرهای متعدد را برنتابد. قرآن کریم نیز بر این حقیقت مهر تایید زده که مدلول برخی ازآیات روشن و آشکار است.

پاسخ به ادعاهای قرآن‌پژوهان سکولار در مناظره «بسط تجربه نبوی»

وظیفه اوصیای پیامبر همچون وظیفه پیامبر بود یعنی ابلاغ دین خدا به مردم بر مبنای وحی قرآنی و وحی بیانی و جلوگیری از تفسیرها و آرای شخصی در امر دین که موجب تحریف لفظی و معنوی اسلام و نابودی آن می گشت.

جایگاه جهاد در اسلام

اساس برنامه وحی، تزكيه نفوس جامعه و تعليم كتاب و حكمت به آنان است، از اين‏ رو خداوند قبل از هر سخن ديگر درباره جنگ، به ذكر هدف آن می پردازد. هدف جنگ، اقامه دين و اعتلای كلمه توحيد است.

«پیامبری‌ازنگاهی‌دیگر»‌کتابی‌تازه‌از‌شهیدبهشتی

این کتاب مباحث شهید بهشتی درباره موضوع وحی و نبوت، راه‌های شناخت پیامبر، مباحثی درباب توحید، مسئله اعجاز، حقیقت وحی و کیفیت آن و خاتمیت را دربر می‌گیرد.

پاسخ خسروپناه به دیدگاه سروش در مورد وحی و قرآن

نگارنده نیز از باب دفاع از حریم وحی و پاسخ به درخواست جمعی از دوست­داران دانش، ناچارم برای اثبات این مطلب که قرآن کریم، تنزیل الهی است، با ایشان گفت­وگویی علمی داشته باشم و اما سپاسگزارم که باب گفت­وگو درباره «وحی»را دوباره باز کرده و باعث شده با شرح و بسط وحی‌شناسی، زوایای جدیدی از آن، به روی اهل معرفت گشوده شود.

عقلانیت دینی

عقلانيت ديني، عقلانيتي برآمده از مثلث «وحي، عقل آزاد و تاريخ خاص» است. در هر زمان و مكاني كه عقلانيت ديني حاكم بوده، عقل آزاد در سير تحولش به وحي رسيده و پس از خضوع و خشوع در برابر آن، هر دو، مناسب با اقتضائات زماني ـ مكاني ظهور تاريخي يافته اند.

پرواز در ملكوت اجتهاد دينى با دو بال عقل و نقل

عقل در مقابل و قسيم دين نيست تا چنين گفته شود كه فلان مطلب عقلى است يا دينى و همچنين عقلى است يا شرعى؛ بلكه عقل در مقابل نقل و قسيم آن است كه هر دو از اقسام منبع استنباط دين و شرع خواهند بود، و پرواز در ملكوت اجتهاد دينى با دو بال عقل و نقل ميسور مى‌باشد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.