ایرانی ترین فازهای میدان پارس جنوبی چگونه در اوج تحریم ها تکمیل شده؟!

پارس جنوبی نفت گاز پتروشیمی
نگاهی متفاوت به ایران پس از انقلاب اسلامی

گاز ایران را به خواستگاران کور و کچل ندهیم!

اوایل آبان ماه، نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز مایع‌شده(LNG) صادراتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG (شرکتی تحت مالکیت شرکت هملا نروژ) منعقد شد.

خـزان بــازار نـفـت

رصد تحولات چند ماه اخیر در حوزه نفت و گاز، نشان از طرح موضوعات جدیدی در این حوزه دارد؛ موضوعاتی چون احداث ۸ پالایشگاه سیراف در عسلویه، فروش نفت در بورس و مزایده گازهای همراه. اما به نظر می رسد انگیزه عملیاتی برای تحقق این پیشنهادات در بدنه وزارت نفت وجود ندارد.

خیمه عراق در بزرگترین میدان نفتی ایران

پس از عقب ماندگی ایران در طرح توسعه پارس جنوبی و مهاجرت گازهای ترش این میدان مشترک به سمت قطر، حالا در توسعه بزرگترین میدان مشترک نفتی با عراق هم به طور کامل عقب مانده است.

ادعای‌شرکت‌های‌خارجی به وجود فساد در ایران

شرکت‌های اروپایی برای ورود به ایران چندین مورد را ذکر کرده‌اند که مهم‌ترین آنها، ادعای فساد اداری در ایران است.

وعده بزرگ گازی زنگنه به روحانی چه شد؟

زنگنه وزیر نفت وعده داده است تا پایان سال روزانه ٣٠ میلیون متر مکعب بر تولید گاز از پارس جنوبی و دیگر نقاط اضافه شود.

مشعل‌ها در عسلویه همچنان می‌سوزند

در بازدید از عسلویه وقتی آقا به مشعل‌هایی رسیدند که شعله‌های بسیار بلندی داشت، اشاره کردند که چرا این شعله‌ها این‌قدر بلند است؟ یکی از دوستان توضیح داد که این به لحاظ فنی است. گفتند من دو سؤال دارم؛ اول این‌که آیا این شعله‌ها گاز است و ارزش اقتصادی دارد؟ گفتیم بله. آقا گفتند:دوم این‌که آیا محیط زیست را آلوده می‌کند؟ گفتیم بله. گفتند: پس باید تدبیر کنید. توجیه نکنید، تدبیر کنید.»

ایران، سومین مصرف کننده گاز جهان

کشورهایی که از این نعمت برخوردار نیستند در نهایت صرفه جویی تلاش می کنند تا به جای سوزاندن و هدرروی این منبع غنی انرژی آن را در بخش دیگری که برای اقتصادشان سودآوری بیشتری دارد هزینه کنند، ایرانی ها با کمتر از ١ درصد جمعیت دنیا ٤ تا ٤,٥ درصد گاز دنیا را مصرف می کنند. با این که در رده سوم جمعیتی دنیا نیستیم اما بعد از آمریکایی ها و روس ها سومین کشور مصرف کننده گاز هستیم.

هدررفت میلیاردی در خیابان‌های عسلویه

از دست رفتن بازارهای صادراتی به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که مساله آلودگی را به کلی کنار زده است. هرچند که هنوز واکنش یا اظهارنظر مشخصی از سوی دولتمردان در این رابطه اعلام نشده است. این در حالی است که دولت در شرایطی که با محدودیت بودجه مواجه است، می‌تواند از صادرات گوگرد برای تامین بخشی از هزینه‌های خود استفاده کند.

گزارشی از پیشرفت پارس جنوبی

پیشرفت قابل توجه بوجود آمده در توسعه فازهای پارس جنوبی در سه سال اخیر، در شرایطی بوده است که هم هیچ شرکت خارجی حضور و مشارکتی در اجرای این پروژه ها نداشته و هم شرایط تحریم ده ها برابر سخت تر و پیچیده تر شده است.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.