شاخص‌های اقتصادی علیه پهلوی فقر؛ ضریب جینی، مرگ و میر، مسکن و …

برخلاف ادعای سلطنت‌طلبان مبنی‌بر جایگاه برتر معیشتی مردم ایران در منطقه، در سال‌های قبل از انقلاب در حالی ۱۳ درصد جمعیت ایران در وضعیت فقر مطلق بوده‌اند که این میزان در ترکیه کمتر از دو درصد بوده است.

عکس نوشت/ دیکتاتور را بشناسید؛ برگی از خاطرات صدر الاشراف

در اتوبوس زن با حجاب را راه نمی دادند… بعضی از مأمورین زن هایی که پارچه روی سر انداخته بودند اگر چه چادر معمولی نبود از سره آنها کشیده و پاره پاره می کردند و اگر زن فرار می کرد او را تا توی خانه اش تعقیب می کردند و به این هم اکتفا نکرده اتاق زن ها و صندوق لباس آنها را تفتیش کرده،من این حرکات وحشیانه ی مأمورین پست فطرت را در ولایات زیاد شنیده بودم

کلیپ/ موشن گرافیک “اینترنت در ایران”

نگاهی متفاوت به ایران پس از انقلاب اسلامی

نماز جمعه در دوران صفویه، قجریه و پهلویه

در عهد صفویه اولین نماز جمعه در مسجد جامع عتیق اصفهان به امامت محقق کرکی برگزار شد. از دیگر امامانی که در این دوره بوده‌اند می‌توان شیخ بهایی، میرداماد، محمد تقی مجلسی، محمد باقر مجلسی، سبزواری، شیخ لطف الله اصفهانی را نام برد.

امکان و امتناع انتقاد در ایران

بیان اشکالات ساختار باید به یک هنجار مبدل شود؛ مانند خود الزام ساخت ساختار. دو وجه تخصصی و عمومی نقد نیز باید در مکان‌ها و شرایط همگون با خود صورت پذیرند؛ در غیر این صورت نه به هدف نقد خواهند رسید و نه نقد خواهند شد؛ بلکه صورتی از تخریب را شکل خواهند داد.

مدگرایی از بانوی فتحعلی شاه تا امروز

از اواخر قرن نوزدهم زنان درباری به تدریج در لباس پوشیدن خود تغییر ایجاد کردند و لباس‌های سنتی خود را با لباس‌های اروپایی تطبیق دادند، برای نمونه کت‌ها دکمه دارشد، لباس‌های بلند با کمرهای تنگ رایج شد، دامن‌های ضخیم زیر کت پوشیده می‌شد و استفاده از شنل‌ها به روی کت‌ها باب شد. بعضی مواقع هم رداهایی با طرح اروپایی به جای چادر در بیرون از خانه استفاده می‌شد. البته سبک مد دربار قاجار از سوی مردم هم دنبال می‌شد. مهم‌ترین تفاوت در جنس پارچه‌ها و تزئینات لباس‌ها بود.

هماوردجویی مدرس و «استعفای» رضاخان

شهید مدرس از مهمترین مخالفان حکومت رضاخان بود که در کسوت روحانیت قرار داشت و بارها با اظهارنظرهای شجاعانه، حکومت پهلوی اول را به چالش کشید. هنگامی که رضاخان احساس کرد خطر مدرس برای حکومتش بالا گرفته، او را تبعید و شهید کرد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.